Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Debrecen története 1919-1944. 4.kötet

Debrecen, 1986. Megyei Városi Tanács, 507 oldal, fekete-fehér képekkel és kihajtható mellékletekkel, kiadói, egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Megyei Városi Tanács
Kiadás éve:
1986
Kiadás helye:
Debrecen
Nyomda:
Alföldi
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
507
Nyelv:
magyar
Méret:
17x24 cm
Állapot:
Súly:
1194 g
2900 Ft


" Az agrárius törekvéseket hangzatos jelszóba sűrítő püspök egységet hirdetett a „földműves társadalomban, osztó igazságot minden nemzetgazdasági ágazat érdekében". Az agrártársadalom tagozódását figyelmen kívül hagyó, egységet hirdető jelszó illuzórikus jellege ellenére az adott történelmi helyzetben politikai mozgósítóerővel bírt.
A püspök által kezdeményezett, szervezett fellépés nyitányát 1933. november 15-re Debrecenbe meghirdetett tiszántúli gazdagyűlés képezte volna, ahol Baltazár Dezső az előkészítő bizottság nevében kívánta bejelenteni a „Független Földmívelő Szövetség" megalakítását. A püspök szubjektív jó szándéka ellenére a szövetség általánosság síkján mozgó követelései az agrártársadalom többségét alkotó parasztságot nem elégítették ki. A parasztság aktivizálódó birtokos rétegei ez idő tájt már nyíltan vállalva az ellenzékiség kockázatát, a kisgazdapárt mögött sorakoztak fel. Bajcsy-Zsilinszky Endre Baltazár Dezsőhöz intézett levelében nyíltan is elítélte a szövetséget, mert az minden agrárréteget a nagybirtokostól a nincstelen mezőgazdasági munkásokig egy táborba szándékozott tömöríteni, s ezzel a nagybirtokosokat támogatta. Bajcsy-Zsilinszky azt is kifogásolta, hogy a tervezett szövetség nem tűzte napirendre a nagybirtok felosztását.
Ennek ellenére a Baltazár kezdeményezte érdekvédelmi szervezet a döntően református vallású országrészen az uralkodó kormánypolitika potenciális ellenzéki tömörülésévé válhatott volna. Felismerték ezt az uralkodó körök helyi képviselői is, ezért hatalmukat, befolyásukat latba vetve felléptek a szövetség megalakítása ellen. Arra hivatkoztak, hogy az agrártársadalomnak már van érdekképviselete, ti. a mezőgazdasági kamarák intézménye. A gazdasági válság teremtette feszült helyzetben aggályosnak tekintették a püspök által szorgalmazott agráralakulat létrehozását, és a november közepére Debrecenbe tervezett tiszántúli gazdagyűlés megtartását a belügyminiszter betiltotta. A falvakban pedig preventív intézkedéseket foganatosítottak a csendőrség alakulatai a Debrecenbe készülő parasztok utazásának megakadályozására.
Baltazárt szoros családi kötelékek fűzték a Vásáry családhoz. Veje Vásáry József, aki István polgármester bátyja mellett a helyi, olykor pedig az országos politikai élet sokat szereplő, véleményének hangot adó, dinamikus egyénisége volt. A város egyik legnagyobb bérlője a felsőház, a Gazdasági Egyesület alelnöke, számos gazda-érdekvédelmi szervezet tagja, vezetője. Hirtelen haragú, a durvaságig goromba egyéniség lehetett, amely különösen később a kiélezett várospolitikai küzdelmek idején sokat ártott a Vásáry család tekintélyének."


Gárdonyi Géza: Hosszúhajú veszedelem

Dr. Nagy Emil: A fácán és vadászata

Homoki Nagy István: Gyöngyvirágtól lombhullásig-Színes filmmel vadmadarak után

Timaffy László: Szigetköz

Eötvös Károly: A ki örökké bujdosott és egyéb elbeszélések

Szinák János-Veres István: A kutyatartás ábécéje

Majtényi György: Vezércsel - Kádár János mindennapjai

Képes történelem-Fekete Sándor: A nagy francia forradalom

Kossuth Lajos válogatott munkái - Remekírók Képes Könyvtára

Mátray Gábor: A Muzsikának Közönséges Története és egyéb írások

Kate Furnivall: Lydia titka

Sven Hedin: Ázsia szívében I-II.

Híres bűnügyi történetek - A világirodalom klasszikusai

Agatha Christie: Szunnyadó gyilkosság

Karinthy Ferenc: Baracklekvár és más történetek

Ernest Hemingway: Der alte Mann und das Meer

Anton Neumayr: Diktátorok orvosi szemmel

Gabriel García Márquez: A szerelemről és más démonokról

Otto Schneidereit:: Lehár

Stephen J. Pap: Virágtermesztés növényházban