Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Dr. Harmat László: Köszméte

Budapest, 1987. Mezőgazdasági Kiadó, 213 oldal, szövegközti ábrákkal és képekkel. Kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1987
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Alföldi
ISBN:
963 232 410 2
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
213
Nyelv:
magyar
Méret:
14x20 cm
Állapot:
Súly:
257 g
1490 Ft


"A házikertekben korábban általánosan, az utóbbi időben csökkenő mértékben alkalmazott művelésmód. Kialakítása egyszerű, telepítése, felnevelése a legkevesebb befektetést, a legkevesebb gondosságot igényli. Nagy előnye, hogy a növény talajból előtörő tősar-jakból folyamatosan felújítható, a fertőzött részek lemetszésével és megsemmisítésével teljes pusztulása megelőzhető. Ez a tulajdonsága egyszerűsíti növényvédelmét, hiszen legrosszabb esetben az egész föld feletti rész lemetszése és elégetése útján az egészséges állapot -a környezetet szennyező vegyszerek használata nélkül - helyreállítható.
A köszméte a talaj közelében kialakuló melegebb légréteget nem vagy csak nehezen tudja elviselni. Ezzel együtt jár az is, hogy a bokor belsejében mindenkor párás, meleg a mikroklíma, amely a köszméte amerikai lisztharmata és sok más kórokozó számára kedvező; nagyon nehéz ellenük védekezni. A mérlegnek tehát két oldala van, dönteni csak a helyi igények, feltételek ismeretében érdemes. Annyit azonban meg kell jegyezni, hogy a szentendrei, a gyöngyösi termőtájak hanyatlása részben a növényvédelmi munkák körülményessége miatt, részben — és talán ez volt a meghatározóbb — a bokron elérhető sokkal alacsonyabb szedési teljesítmények nyomán következett be.
Van azonban a bokorművelésnek ezeken túl is néhány hátránya. A bokor természetesen ívelődő vesszői (a nagy termés terhe alatt) lehajlanak, elfekszenek a talajon, a gyümölcs szennyeződik, és a szedési időben gyakori esős időjárás a gyümölcs rothadásával sok kárt okoz. A lehajló vesszők körülményessé teszik a talajművelést és a gyomirtást, az ültetvény gyakran elgyomosodik. Ha mindezek ellenére gazdag a termés — mint már említettük —, a bokorban található sok fiatal vesszőn levő igen sok tüske miatt lassú és kellemetlen a szedés. Alacsony a szedési teljesítmény azért is, mert a bokrokon rendszerint apróbb a gyümölcs, mint a törzses fácskákon."


Lyka Károly: A táblabíró világ művészete

Fekete István: Hú - 1980.

Kézikönyv a Gyógypedagógiai Iskola II. osztályában tanító tanárok részére

Jakupcsek Gabriella: Hepehupa

Ki kicsoda?-Életrajzi lexikon

Berey József: Nagyecsed története és néprajza

Louis Sachar: Stanley a szerencse fia

Szocialista közművelődés-Szöveggyűjtemény

Kemény Mária: Neményi Lili

Herman Ottó: A magyar nép arcza és jelleme

Bíró Yvette: Nem tiltott határátlépések

Mukhtar Mai: Megbecstelenítve

Balázs Sándor-Filius István: Zöldségtermesztés a házikertben

Thury Etele: A Dunántúli Református Egyházkerület története II. kötet

Búvár zsebkönyvek-Dísznövények

Ézsiás Erzsébet: Az érzelmek papnője - Pitti Katalin életútja

Méhészet 1962-1963.

Galsai Dániel: Szerelmem Albert Györgyi

Jókai Mór: A régi jó táblabírák

M. Eller: A láthatatlan professzor