Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

dr Horváth Iván(szerk.): Teázóknak való

Budapest, 1985. Mezőgazdasági Kiadó, 147 oldal, 16 ábrával, kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1985
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Alföldi
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
147
Nyelv:
magyar
Méret:
13x19cm
Állapot:
Súly:
216 g
800 Ft


"Egy személyre l/2 csapott kávéskanál teát teszünk egy porcelán kannába, és arra öntjük a forró vizet. A kannát pár percig fedve tartjuk, amíg a víz megsötétedik. A forrázó víznek nem szabad sokáig forrnia, mert lúgos ízt kap.
A valódi teán kívül sokféle növényt használunk teafőzésre. Első helyen áll a szárított csipkebogyó főzete (magas C-vitamin-tartalmú) a szárított meggyfalevél, a planta tea. Ezeket se főzzük, csak forrázzuk. Ezenkívül ősidők óta főznek teát egész sor gyógynövényből (fodormenta, hársfa, kömény, ánizs, bodza, szegfű stb.), de ezeket l—2 percig forralni kell, és utána néhány percig állni hagyni."

Dr. Szerb Zsigmond: Diétás szakácskönyv
(Bp.)


„Amily messze esik a mi szürke gondolatvilágunk a színes Kelet fantáziájától, olyannyira leegyszerűsödött a teakultusz itt a rideg Nyugaton, és bármennyire elterjedt is az Európában mindössze alig háromszáz esztendős tea, elkészítési módja az összes népeknél körülbelül azonos. De éppen egyszerűségében rejlik klasszikus volta. És ennek keretén belül fogjuk megtalálni az ezerféle árnyalatot, az angol királyné five o'clock teájától az orosz muzsik mértéktelen teaszopogatásáig.
A tea jó minőségének megítélése külön tudomány. Aki nem ért hozzá, legjobban teszi, ha olyan forrásból szerzi be szükségletét, amely a minőségre nézve a legnagyobb garanciát nyújtja. A tea friss legyen, legjobb az idei szüretelésű; elkészítéséhez nem kell több, mint egy edény, amely olyan anyagból készüljön, hogy tőle a tea ne kapjöon valamelyes mellékízt. Legjobb a zománcozott fazék. De ez az edény csak a teáé legyen és soha más étel vagy ital elkészítésére ne szolgáljon. Használat után a teásfazekat vagy -ibriket jól kiöblítjük, azután fenekével felfelé borítva, száraz helyen eltesszük. Még ki sem töröljük, hogy valahogy még a törlőruha szagát se vehesse fel.
Egy csészére egy lelapított kávéskanálnyi tealevelet számítunk. Ezt a mennyiséget beletesszük a teáskannába és a forrásban levő vízzel leöntjük. Azután egy pár percig állni hagyjuk, míg a tea sötét aranysárga színt ölt. Aki erős teát óhajt, az hagyja a teát állni, húzni, mint mondani szokás. Vannak, akik a teát a forróvizes fazékba dobják, de azt akkor jól be kell födni.
Van ám a teakészítésnek nálunk is még sok válfaja, sőt a sznobizmus gyakran ebberi éli ki magát. De legyünk róla meggyőződve, hogy nekünk, szegény európaiaknak teljesen meg fog felelni ez a most leírt, egyszerű módszer, ha pontosan betartjuk a három fontos szabályt: a tealevél friss és minden idegen szagtól mentes legyen, a víz friss és abszolút tiszta legyen, a fazék pedig ideálisan tiszta legyen és minden más használaton kívül essék.
Kedvelt a teakészítésnek az a módja is, hogy a tealevelet egy sűrű fonású dróthálóból készült, kétfelé nyitható tojásformába helyezzük, azután a dróttojást a forrásban levő vízbe merítjük. Négy-öt perc múlva kész a tea. Hasonló tojásformákat porcelánból is készítenek, kényesebb ízlésűek számára.
Aki Oroszországban utazott, minden állomáson láthatta, amint az utasok végtelen sora az állomáson díszelgő óriási szamovár felé tartott. Kezükben a pohár, amelynek fenekén egy csipetnyi tea, erre rábocsátották a szamovár forró vizét és sietve tértek vissza kocsiszakaszukba."


Ibos Éva: XIX-XX. századi magyar festészet - magyar, német, angol

Jókai Mór összes művei 71 db. kötet egyben

A művészet története Magyarországon, A Honfoglalástól napjainkig

Igali Mészáros József: A hal, a horog és az ember-1. kiadás!

Szilárdfy Zoltán: Barokk szentképek Magyarországon

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Szalai Vivien: Hamis gyönyör - Egy luxusprostituált vallomásai

Anton Neumayr: Diktátorok orvosi szemmel

Márai Sándor: A forradalom előérzete

García Lorca összes művei I-II.

Bencze Tibor L.: A TV-vevőkészülék műszerei és mérései

John Douglas-Mark Olshaker: Sorozatgyilkosok-Az FBI kulisszatitkai

Dr. Nagy József: Haszonkert a ház körül - Zöldségtermesztés

John Grisham: Camino sziget

Andy McNab: Hívójele: Bravó Kettő Nulla

Vigh-Gárdonyi: Villamosságtan

Ernest Renan: Questions contemporaines

Zsindely Ferenc: Isten szabad ege alatt - 1934.

Donna Leon: Nemesi kisugárzás

Haris Dzsohari: Csakrák - Rejtett energiaközpontok