Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Hoffmann-Wagner: Magyarország virágos növényei

Budapest, 1988. ÁKV, 241 oldal, szövegközti ábrákkal gazdagon illusztrálva + 67 színes képtábla a végén, kiadói műbőr kötésben, jó állapotban.

AZ 1903-ban megjelent kiadás reprintje

Kiadó:
ÁKV
Kiadás éve:
1988
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kossuth
ISBN:
963 292 043 0
Kötés típus:
műbőr
Terjedelem:
241
Nyelv:
magyar
Méret:
21x28.5 cm
Állapot:
Súly:
1802 g
8690 Ft


"Hogy a magyar kiadást a német munkánál használhatóbbá tegyük, több rendbeli változásra és bővítésre volt szükség. Nevezetesen, a német munka második kiadásának mintájára, rövid általános részt tettünk a növények leírásai elé. hogy az olvasó a növények leírásában használatos kifejezésekkel, műszókkal megismerkedhessek és ezek kedveért ne kelljen más munkához folyamodnia. Közöljük azután előleges tájékozás végett Linné rendszerét, melyet, mint olyat, mely a nem szakembereket legkönnyebb'en tájékoztatja, a leírt növények csoportosításában a német eredetihez híven megtartottunk. De közöljük egyúttal a legújabb természetes rendszer családjainak csoportosítását is; továbbá a növénynevek közt való tájékozódást elősegítő és rövidítve használt úgymondott szerzők (autor) teljes nevének jegyzékét is. Végül a könyv használatára, illetőleg a növény megismerésére, vagyis nevének felkeresésére vonatkozó rövid tájékoztatót bocsátunk előre.
A növények leírását magában foglaló részt — a munka zömét — egységes névjegyzék zárja be.
A növények leírásában és megválogatásában két, az eredeti német munkában nem követett új szempontot is érvényre juttatunk.
Az első az, hogy közzé teszszük mindazokat a magyar neveket, a melyeket a magyar irodalom és különösen Wagner évek óta folytatott gyűjtésének felhasználásával összeállítani sikerült. Csak azokat a neveket hagytuk el, a melyeket egészen helytelen képzésük miatt jobb volt fel nem újítani (pl. kékencz, gyapor), vagy a melyek képzéséhez trágár kifejezéseket használtak.
Ha a sietős munka közben netalán néhány helyes név el is maradt, vagy tévesen használtatott : mégis hiszszük és remény élj ük, hogy e könyv e tekintetben is hasznos szolgálatot fog tenni. Hiszen a könyvbe felvett magyar növénynevek száma közel 6000.
Eeméljük, hogy e névbőség is meg fogja könnyíteni a növények felismerését, de egyúttal meg fogja könnyíteni a vidéken használatos új nevek gyűjtését, hogy azután az újabb gyűjtések-
Ez új képek némelyike a sokszorosító tévedéséből készült nagyobb alakban, mint a többi.
kel gyarapodó névjegyzékünk alapul szolgálhasson majd a közel jövőben a magyar növényvilág teljes névtárának megalkotásához. Mert ma bizony még e tekintetben sok nehézséggel küzdünk.
A leírt növények magyar nevéül első sorban azt fogadtak el, a melyet Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály jeles »Magyar Füvészkönyve« óta jóformán minden magyar botanikus használ. A rossz képzésüek, vagy a latinból egyszerűen átírtak helyett a későbbi irodalom nevei vagy a gyűjtött népies nevek közül választottunk. Némely növénynek azonban ilyen népies nevére nem akadtunk. Ilyen esetben vagy a latin, a szláv vagy a német nevek alapján alkottunk újat, vagy a közel rokon növények neveinek felhasználásával segítettünk magunkon. Ebben Paszlavszlcy József. Társulatunk érdemes titkára is segítségünkre volt; tanácsait egyébként is az egész munkában szíves köszönettel követtük."


Béládi László-Krausz Tamás: Sztálin

Eckhardt Sándor: Magyar-Francia szótára

Tóth Endre: Bizalmas vallomás-Dedikált!

R. A. Salvatore: Star Wars-A klónok támadása

Granasztói Pál Budapest egy építész szemével

Gulyás Judit: A csomagolás művészete

Gróf Nádasdy Borbála: Asszonyszerelem, asszonysors

Figari Franco: Finnország

Lion Feuchtwanger: Goya

Mándy Iván: Csutak a mikrofon előtt

Kurt Vonnegut: A titán szirénjei

Gyionyiszij (Az egyetemes festészet mesterei)

Felix Salten: Perri

Kazimierz Smolen: Auschwitz 1940-1945-Múzeumi kalauz

Hermann Broch: Vergilius halála

A művészet története: Bizánc - Az Iszlám

André Salmon: Modigliani szenvedélyes élete

Réthei Prikkel Marián: A magyarság táncai

Zalka Miklós: Mindenkihez! (Képes történelem)

Dr. Issekutz Béla: Gyógyszerrendelés