Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

John M. Roberts: Róma és a klasszikus nyugat (Képes világtörténelem III.)

Budapest, 1999. Magyar Könyvklub, 191 oldal, végig színes fotókkal illusztrálva. Kiadói keménytáblás kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Magyar Könyvklub
Kiadás éve:
1999
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Mohndruck Gmbh
ISBN:
963-548-936-6
Kötés típus:
keménytáblás
Terjedelem:
189
Nyelv:
magyar
Méret:
24x29.5cm
Állapot:
Súly:
1040 g
1600 Ft


"Jellemző, hogy Kr. e. 149-ben külön bíróságot állítottak fel a hivatalnokok által elkövetett törvénytelen zsarolások kivizsgálására. Akárhogy is, ilyen vagyont csak a politikai élet szereplői szerezhettek, mivel az új provinciák kormányzóit a senatusból választották, s ugyancsak a senatus nevezte ki a kormányzó mellé az adófelügyelőt - az equites, vagyis a vagyonos, de nem nemesi osztályból származó „lovagok" köréből.

Államszervezeti problémák


Az is gyengítette az alkotmányos rendet, hogy az állami főhivatalnokok évenkénti választásának elve a gyakorlatban mindinkább háttérbe szorult. A provinciákban a háborúk és a zavargások olyan szükséghelyzeteket teremtettek, melyek megoldásához elégtelennek bizonyult a megválasztott consulok politikusi ügyessége. Ezért a proconsuli hatalom azok kezébe került, akik hatékonyan tudták kezelni az ilyen helyzeteket - tehát többnyire a kipróbált hadvezérek kezébe. Tévedés volna azt hinnünk, hogy a köztársaság katonai vezetői hivatásos tisztek voltak a szó mai értelmében; az uralkodó osztályhoz tartoztak, és egyaránt nyitva állt előttük a polgári hivatalnoki, bírói, ügyvédi, politikusi vagy akár a papi pálya. Rónia sikeresen működő államszervezetének egyik kulcsa, hogy a vezetők nem specializálódtak egyetlen szakterületre. Másrészt a sok éven át nagy seregek élén álló hadvezérek politikai szerepüket tekintve különböztek a korai köztársaság proconsuljaitól. Ez utóbbiak ugyanis csak egyetlen hadjáratot vezettek, majd visszatértek Rómába és a politikai életbe. Paradox módon a provinciái helytartóság gyengéje is éppen az volt, hogy ez is csak egy évre szólt: ezért nagy volt a kísértés arra, hogy a helytartó hatalmát a minél gyorsabb meggazdagodásra használja fel, ugyanakkor keveset törődjön kormányzással. Ezáltal egyre inkább eluralkodott a felelőtlenség az államigazgatásban, másfelől a sikeres hadvezérek saját maguknak igyekeztek megszerezni a hűséget, mellyel a katonák a köztársaságnak tartoztak. És végül, létezett egyfajta tár-sadalmiasodott korrupció, hiszen minden római állampolgár hasznot húzott abból, hogy a birodalom mentesítette őket mindenfajta közvetlen adózás alól; az anyaországot tulajdonképpen a provinciák tartották el. A Kr. e. 1. században megsokasodnak az erkölcsi kárhoztatások és hanyatlást emlegető megnyilatkozások, melyek számos római író művében kaptak hangot; ezekben a megnyilatkozásokban a római társadalmat súlyosan megterhelő problémák felismerése húzódott meg, ugyanis ekkorra vált végzetessé a hatásuk."


Marx József: Jancsó Miklós két és több élete

Ritoók-Sarkady-Szilágy: A görög kultúra aranykora

Makoldiné Papp Gizella: Hímestojások Gömörben

Dickens: A Pickwick-Klub I-II.

Colleen McCullough: Az októberi ló I-II.

Zsindely Ferenc: Isten szabad ege alatt - 1934.

Nicholas Evans: Viharhegy

Gál György Sándor: Honthy Hanna-Egy diadalmas élet regénye

Tasmina Perry: Divatdiktátorok

Jane Alexander: Méregtelenítő programok

Somogyi Vilmos, Dr. Molnár Imre: Báthy Anna - 2 db hanglemezzel

Lyka Károly: Kis könyv a művészetről

Kurt Rieder: Hans-Joachim MarseilleAfrika csillaga

Ceausescu-Constantiniu-Ionescu: Kétszáz nappal korábban (Románia szerepe a második világháború megrövidítésében

André Salmon: Modigliani szenvedélyes élete

Rónay György: A nagy nemzedék

Göndör Józsefné: Körte

Bertolt Brecht színművei I-II.-Helikon Klasszikusok

Turistaházak - Magyar tájak

Hunyadi-Bíró: Gyomnövények (búvár zsebkönyvek)