Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Sápi Lajos: Debrecen település-és építéstörténete

Debrecen, 1972. 121 oldal+74 képpel illusztrálva a végén, kiadói egészvászon-kötésben, olvasatlan, jó állapotban.

Kiadás éve:
1972
Kiadás helye:
Debrecen
Nyomda:
Szabadság Lapnyomda
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
121
Nyelv:
magyar
Méret:
17.5x24.5cm
Állapot:
Súly:
767 g
3890 Ft


"A nyerstégla homlokzat meghonosodásával egy időben az eklektikus stílus is létesített maradandó.emlékeket a század utolsó évtizedeiben. A XIX. század folyamán a Kálvin téren kialakult kedvező építészeti együtteshez hasonlóan a városháza körzetében egy klasszikus városkép alakult ki a század végén készült eklektikus építészeti egységekkel. A Vörös Hadsereg útja 18. szám alatti 'egyemeletes „Tisza palota", a jelenlegi MAV-igazgatóság klasszicista stílusban tartott: épületére - a városháza mellett - a második emeletet már eklektikus stílusban építették rá.
Hasonló stílusjegyeket hordanak a Hatvan utcán épült reáliskola, valamint az igazságszolgáltatás céljára létesült Beloiannisz és Széchenyi utcai törvényszéki és táblai épületek is, melyek az eklektikus stíhis igen szép jellemzői; bár az utóbbiak részben elpusztultak, illetve módosultak és így csak töredékükben emlékeztetnek az eredeti nagyvárosi megjelenésre. De nemcsak középületek létesültek Debrecenben a századfordulóban eklektikus stílusban, hanem igen sok lakóépület is, mint a Simonffy utca két sarkári álló kétemeletes bérházak. Ezek az épületek a kornak megfelelő jellegben készültek, saroktornyokkal, melyek a második világháború alatt elpusztultak és ma már kissé sután húzódnak meg befejezettlennek tűnő dús homlokzati díszítésükkel a Vörös Hadsereg úti régi épületek között (62. sz. kép). A századforduló idején használatos toronykiképzések az utca sarkán épült lakóházaknál mind szerkezetileg, mind gyakorlatilag ma már indokolatlannak tűnnek, de a készítésük idején városképi szempontból egy kor jellemzését adták az utca kereszteződésében kialakított hangsúlyos építészeti megjelenésükkel. Hasonlóan magyarázhatók és indokolhatók a most készülő toronyházak is a városképben.
Az Attila téren a görög katolikus egyházak hagyományaihoz híven a bizánci stíluselemek felhasználásával tervezte meg a század elején Bobula József 1909-ben a görög katolikus templomot, mely Debrecenben a szokatlan stílusformáival követésre nem talált. Jellegzetes formaképzésével az eklektikus stílus sokrétűségét igazolja. Ebben az időben készült az Árpád téri református templom is Tóásó Pál tervei szerint, mely kialakításában már az ébredező szecessziós stílus elemeit is tartalmazza. Mindkét templom jellegzetes elhelyezése a tér közepén napjainkban az egyre fejlődő forgalom akadályozójává vált. Bobula József tervei szerint készült a régi Komáromi Csipkés György-féle ház helyén, Kossuth utca 12-14. szám alatt, a volt pénzügyi palota, mely archaizáló kiképzésével a színház mellett igen jó városképet biztosít."


Igali Mészáros József: A hal, a horog és az ember-1. kiadás!

John Man: Attila a barbár király

Orosz István: Hagyományok és megújulás

Erdős József: A heidelbergi káté, 1914.

Reader's Digest - Hogyan győzzük le a rákot?

Réthey-Prikkel Miklós: Az igaztörténet (Folklór és etnográfia 58.)

Szepesy László: A kromatográfia és rokon elválasztási módszerek...

Zuzana Beranová: Joy Adamson - A long safari from Opava to Kenya

Paul Roland: Helyszínelők - A bizonyítékok nyomában

A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei - A Balatonmellék palaeontológiája I.

Wass Albert: Csaba

Arany János: Toldi (trilógia)

Somogyi Vilmos-Dr. Molnár Imre: Pataky Kálmán-Hanglemezzel

Déry Attila: Belváros - Lipótváros - V. kerület-Budapest építészeti topográfia 2.

Oláh György: Három millió koldus

Liz Palika: Leben mit Bartagamen. Der ausführliche Leitfaden für die Haltung von Bartagamen,

Stephen King: Rémület a sivatagban

Molnár Gábor: Én kedves Amazóniám

Barkuti Jenő: Lemezszabási példatár

Tóth Endre: Bizalmas vallomás-Dedikált!