Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

A Siklósi vár- és múzeumbaráti kör tudományos emlékülése

Siklós, 1985. Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, 74 oldal, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör
Kiadás éve:
1985
Kiadás helye:
Siklós
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
74
Nyelv:
magyar
Állapot:
Súly:
126 g
1190 Ft


"A mohácsi szigetben a veszprém, hajdúk tartózkodtak, harcoltak a török ellen és sarcolták a magyarokat. Ottendorf Henrik 1663-ban a következőket írta feljegyzéseiben: „. . . a helységtől keletre folyik a Duna. . . túlsó oldalán. .. fás és alacsony cserjés terület van, amelyben néha hajdúk rejtőzködnek." A mohácsiak azt vallották, hogy a mohácsi kádit, „aki azon Szigetben sok méheket tartott, veszprémi magyar hajdúk - kikkel akkor szólott is a tanú - mefogták és mezételenül fához kötvén, ugyanabban a Szigetben szúnyogokkal megetették."
A portyázó szabad hajdúk Pécs határáig is eljutottak. Szőkéd és Németi közti határról készült határjárás szerint: „első határjelül régi fönnálló körtvél fát, ottan három földhányást - említenek —, melyben körösztény hajdúknak, kik a törököktől elvesztek. .. lett temetésük." Ilyen elesett hajdúk sírdombját említik a határjárások a kórósi Kígyós és Bikkhát nevű erdőben is.
 A kóborló hajdúk az egész területet ellenőrzés alatt tartják, s a törökök részére sehol sem volt biztonságos a közlekedés. Ottendorf Baranyavár és Eszék közti útról írta a következőket: „Az út Baranyavár és Eszék között különböző helyeken mocsaras, ezért az ember sok kis hídon megy át: azon-„felül bokrok és fák borítják, és ezért a kóborló hajdúk miatt, akik itt könnyen elbújhatnak, mert ismerik a titkos utakat az erdőkön keresztül, néha-néha veszedelmes is."
Mit említettük, a török tiltotta a magyarok kétfelé történő adózását, azért kellett annak titokban történnie, de haragudott a falvak népére azért is, ha azok befogadták a portyázó hajdúkat. Az elesett hajdúkért a páprá-diaknak, besenceieknek, vajszlóiaknak és a kórósiaknak egyaránt vérdíjaí kellett fizetni. A tetejében a vérdíjat a légrádiak is behajtották rajtuk.
Említettük azt, hogy a lakosság a megszállás ideje alatt kétfelé is adózott. A kérdés az, mennyire terhelte meg őket. bírták-e a súlyos kötelezettségeket, hisz nyilvánvalóan már önmagában a törökök felé fizetendő adókötelezettség is elviselhetetlenül súlyos lehetett. Köztudott az, hogy a töröknek kétféle adót kellett fizetni: földesúri és állami adót. "


Ibos Éva: XIX-XX. századi magyar festészet - magyar, német, angol

Jókai Mór összes művei 71 db. kötet egyben

A művészet története Magyarországon, A Honfoglalástól napjainkig

Igali Mészáros József: A hal, a horog és az ember-1. kiadás!

Szilárdfy Zoltán: Barokk szentképek Magyarországon

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Szalai Vivien: Hamis gyönyör - Egy luxusprostituált vallomásai

Anton Neumayr: Diktátorok orvosi szemmel

Márai Sándor: A forradalom előérzete

García Lorca összes művei I-II.

Bencze Tibor L.: A TV-vevőkészülék műszerei és mérései

John Douglas-Mark Olshaker: Sorozatgyilkosok-Az FBI kulisszatitkai

Dr. Nagy József: Haszonkert a ház körül - Zöldségtermesztés

John Grisham: Camino sziget

Andy McNab: Hívójele: Bravó Kettő Nulla

Vigh-Gárdonyi: Villamosságtan

Ernest Renan: Questions contemporaines

Zsindely Ferenc: Isten szabad ege alatt - 1934.

Donna Leon: Nemesi kisugárzás

Haris Dzsohari: Csakrák - Rejtett energiaközpontok