Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Orbán Balázs: A Székelyföld leírása I-II. Hasonmás kiadás

Budapest, 1982. Helikon Kiadó, az 1868 és 1873 között hat kötetben megjelent munka két kötetbe rendezett hasonmás kiadása. 1. kötet 836 oldal, 2. kötet 695 oldal+kísérőfüzet, gazdag szövegközti és egészoldalas képanyaggal illusztrálva a kötetek, kiadói egészvászon-kötésben, eredeti dobozában, a doboz széle kopottas, a könyvek jó állapotban.

Kiadó:
Helikon Kiadó
Kiadás éve:
1982
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kner
ISBN:
963-207-3865
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
1531
Nyelv:
magyar
Méret:
21x29cm
Állapot:
Súly:
4234 g
11900 Ft


 A szerző székelyföldi népi író, néprajz kutató-gyűjtő 1868-ban megjelent műve, mind a mai napig számon tartott forrásmunka. Orbán Balázs lelkiismeretes gyűjtőmunkájának, valamint könyvtári és levéltári kutatásainak köszönhetően, egy rendkívül gazdag dokumentumagyag került bele az eredetileg 6 kötetben megjelent sorozatba. Végig gyönyörű fametszetekkel illusztrálva mutatja be a kor tárgyi néprajzi, és építészeti alkotásait, amelyek jelentős része azóta elpusztult.

"E munka hat kötetből áll. Öt azokból az öt székelyszéket, a hatodik a Barczaságot tárgyalja, főtekintettel az azt lakó magyarságra. Mindenik kötethez a szöveget felvilágosító számos kép-és alaprajz van csatolva, melyeket én magam fényképi uton állítottam elő. Fő igyekezetem oda volt irányozva, hogy a vizsgálódásom alatti területnek történeti, népéleti, régészeti s tájirati hű leirását adjam; de mivel czélom nem az volt, hogy csak szaktudósok számára irjak, kerülni igyekeztem az abstract irányt és a szakirodalmi merevséget, sőt az előforduló ily szárazabb leirásokat is igyekeztem a lehetőleg vonzó és élvezhető alakba önteni, főként azért, hogy az ily komolyabb irányu olvasmányt is megkedveltessem a nagyobb olvasóközönséggel. Ez a törekvés választatta vélem a könnyebb és élvezhetőbb elbeszélési modort. Leirásomban nem ragaszkodtam szigoruan a politikai határokhoz, hanem inkább a természetes vonalakat vettem fel, s azért itt ott kitéréseim által foglalásokat is teszek, remélve, hogy a szellemi téren tett ily "határsértésekért" neheztelést vonni magamra nem fogok. Még némely dolgokra nézve kell igazolnom magamat. E munka nemzetünk elnyomatásának gyászos korszakában iratott, s ha sok helyt a hazafias fájdalom szavakban nyilvánul, az semmi esetre sem illetheti mostani alkotmányos nemzeti kormányunkat, hanem azon letünt kormányrendszert, mely nemzetünk temetőjévé igyekezett átváltoztatni e szép hazát, s ha itt ott a hazafias feljajdulás és történészi, roszalás bus hangjai bemaradtak, azok ezen kárhozatos rendszer emlékét sujtolják az örök igazságnak elferdithetetlen itéletével, s benhagyattak azért, hogy azon kor fájdalmas behatásának emlékét fenntartsák az utódok számára, hogy azok becsülni s szivök vérével is megvédeni tudják azon alkotmányt, melynek kivivásában és kiérdemlésében annyit szenvedénk."


Illyés Gyula: Lélekbúvár

Fenyvesi István: Időséta - Szentes, Szeged, Szlávok

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk - 2012.

Herczeg Gyula: Olasz-magyar szótár

Frederick Forsyth: Az afgán

Jenny Randles: Ufók (Hogyan lássuk?)

Nagyrábéi falukönyv 2.

John Grisham: Camino sziget

Magyar Statisztikai Zsebkönyv XI. évf. 1942

Czifferszky István: A gemenci bak és más vadászelbeszélések

Sas Péter: Mesélő képeslapok: Kolozsvár 1867-1919

Pók Lajos: A szecesszió

Madách Imre: Az ember tragédiája

Fekete Gyula: Esztendőre vagy kettőre

Bársony István: Délibáb

Krenner István: Jó játék az akvárium

Wass Albert: Az Antikrisztus és a pásztorok-2001.

Bein Károly: A kis bogárgyűjtő

Guy de Maupassant: Egy asszony élete-A Szépfiú-Péter és János

Olaf Groehler: A légi háborúk története 1910-1980