Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Schmidt Egon-Bécsy László: Magyarország legszebb madarai

Budapest, 2000. Anno Kiadó, 48 oldal, végig színes képekkel, kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Anno
Kiadás éve:
2000
Kiadás helye:
Budapest
ISBN:
963 9199 75 3
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
48
Nyelv:
magyar
Méret:
21.5x30 cm
Állapot:
Súly:
378 g
990 Ft


"Korábban, a múlt század negyvenes, ötvenes éveiben a Duna, a Tisza vagy a Dráva mentén megszokott látvány volt a víz felett repülő, beteg vagy döglött halak után kutató barna kánya, d'e találkozhattunk vele a közeli földek és legelők felett is, ahol pockokra és hörcsögökre vadászott. A hetvenes évek elejétől az állomány 'fogyott, mind ritkábban lehetett látni, a Tisza és a Duna hosszú szakaszairól teljesen eltűnt és 1977-től nem fészkelt már a Pilisben sem, ahol korábban rendszeresen több pár is költött. A feltűnő és gyors pusztulást, ami nem csak hazánkban, de egész Európában jelentkezett, elsősorban feltehetőleg a vegyszeres szennyezés okozta, de nagy mértékben hozzájárult az erdők mértéktelen irtása is, amivel fészkelőhelytít szüntették meg. Szerencsére a hazai állomány az utóbbi években kissé erősödött és így remény van arra, hogy ez a szép ragadozó nem tűnik el végleg vizeink mellől.
A barna kánya ölyv nagyságú, barna madár, afej,e valamivel világosabb, farka kissé villás vagy inkább kimetszett. Ez utóbbi a magasban repülő, keringő madáron látszik a legjobban. Hím, tojó és a fiatalok hasonlóan színezettek. Ahogy már említettük, mindig a vizek, elsősorban a folyók közelében fészkel, a nagy legelők, mezőgazdasági területek felett inkább csak vonulás idején látjuk. A telet Afrika trópusi tájain tölti, ahonnét március és április fordulóján érkezik vissza a költőhelyekre. Ettől kezdve hallhatjuk furcsán vibráló, trillázó kiáltását és figyelhetjük meg a pár nászrepülését is. Játékosan támadják egymást a levegőben vagy zuhannak meredeken a fold felé, hogy még ugyanazzal a lendülettel ismét felemelkedjenek.
Néha együtt érkeznek a fészkelőhelyre, máskor a párok csak ott alakulnak ki. Fészküket az ártéri erdő nyárfáinak magas ágain, a törzs közelében, száraz gallyakból építik, de előszeretettel foglalják el más madarak, gémek, kárókatonák, egerészölyvek fészkeit is. A fészekbe - ez nagyon jellemző a kányákra - a környéken talált legkülönbözőbb tárgyakat, fél kesztyűt, újságpapírt, rongydarabokat stb. hordanak. A képünkön látható madár női harisnyanadrággal „díszítette" otthonát. Hogy hol találta, örök rejtély marad. Egyébként ez az utolsó pilisi fészkek egyike, a felvétel Dömös közelében, a Szt. Mihály hegyen készült, ahol akkoriban még költöttek a barna kányák."


Karinthy Ferenc: Mélyvízi hal-Novellák

Panoráma útikönyvek-Sopron

P. Howard: Menni vagy meghalni-Csontbrigád

Sápi Lajos: A régi debreceni temetők és síremlékek

Györkei Jenő: Idegen bírák előtt-Szombathelyi Ferenc újvidéki pere és kivégzése

Kenneth Grahame: The wind in the willows

Anthony Burgess: Gyilkosság Deptfordban

Nicole Richter-Ulmer: Fitnesz a hétköznapokban - Fitten és egészségesen -

Baracsi Gabriella: A manókertek titka

Chris McNab: Túlélés: Elsősegély

Módis László (szerk.): A Debreceni Református Kollégium és Nagytemplom

Feleki László: Napoleon "a csodálatos kaland"

Szökés a halálból

Örösi Pál Zoltán: Egyszerű anyanevelés

Dr.Arens U.-Dr.Hinds A.-Orbach: Gyógyító ételek-ártalmas ételek / Táplálkozási kalauz A-tól Z-ig

Sarkadi Imre: Drámák

Bársony István: Erdőn mezőn-1. kiadás!

Paul Hauck: Fő a nyugalom! Hogyan küzdjük le frusztrációnkat és dühünket?

Az ősvilág története gyermekeknek

Magyar művészet 1919-1945 I-II.