Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Sten Bergman: A viharok hazájában-Természettudományos kutatóutazás a Kurili-Szigeteken

A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára

Szerkeszti: Cholnoky Jenő

78 képpel

Budapest, é.n. Lampel R. 221 p. fekete-fehér képtáblákkal, kiadói, dúsan aranyozott egészvászon-sorozatkötésben, jó példány.

Kiadó:
Lampel Róbert
Kiadás helye:
Budapest
Kiadás:
1.
Nyomda:
Magyar Irodalmi Intézet
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
221
Nyelv:
magyar
Méret:
16x22.5cm
Súly:
689 g
3500 Ft


"Sanától körülbelül húsz kilométerre északra folyik az Ankorokava-folyó. A beleömlő sok melegforrás miatt vizének hőmérséklete mindig fagyáspont felett van, de nemcsak erről nevezetes, hanem arról is, hogy még télen is sok benne a lazac. Természetesen ezért télen sok ragadozó gyűlik össze a partjain, mert ezek a nyílt vízben gazdag terített asztalra találnak. A hollók, a fekete varjak százai és sokféle sirály tanyázik itt állandóan, s magasan fenn keringenek a hatalmas sasok. Gyakran láttam, hogy ho-nyan csapnak le a vízre s amikor felemelkednek, három-gegyedméter hosszú lazacot visznek a csőrükben. A lazacok ilyenkor nagyon lomhák és könnyű megfogni őket. A mondottakon kívül sok kacsa úszkál a vizén s gyakran jelenik meg közöttük a hattyú is. Természetesen a partokon rókák és cobolyok lesnek a madarakra. Mindez nagyon csábítóan hangzott, s így elhatároztam, hogy januárius végén ide teszem át tevékenységünk színterét.
Januárius 80-án kerekedtünk fel Sanából. Hármunkon kívül csak egyetlen japáni teherhordót és vezetőt vittünk magunkkal. Az idő nem volt valami csábító, de hát időjárás tekintetében a Kurili-szigeteken télen nem szabad igényekkel fellépni, mert a hóvihar itt igazán mindennapos vendég. Indulásunkkor is hatalmas hóvihar dühöngött. Mi ketten svédek síjén, a japániak meg csak úgy gyalogszerrel tartottunk a folyó felé. Mindnyájan körülbelül húsz kiló csomagot cipeltünk — Fudzsimotó kivételével, mert tótum-fakunk nem volt hosszabb gyalogutakhoz szokva, s ezért könnyebb csomaggal kellett útnak bocsátanunk.
A legkényelmesebb út a Sanától körülbelül 11 kilométer távolságban levő Bettobu falun keresztül vezetett. Valaki előttünk már járt ezen az úton a legutóbbi hóesés óta, mert különösen az erdőben, ahol a hófúvás még nem temette be, a nyoma nagyon jól hasznunkra vált, legalább nem kellett töretlen hóban bukdácsolni. Az út a faluig majdnem állandóan ritkás nyirfaerdőben vezet. Az erdő egyhangúságát 4 csak itt-ott enyhíti egy-egy kis csoport vörösfenyö. Az erdő aljanövényzete természetesen itt is legnagyobbrészt bambuszfű. Mindent másfél méter vastag hóréteg borított, de a bambuszfű még ebből a mély hóból is kilátszott, s örökzöld levelei sajátságos ellentétben voltak a tájkép téliességével."


Bölcseletek (latin-magyar)

Kedvenc receptjeim-Szárnyasok

Végh Antal: Nyugati utakon

Forisek Péter: A Római Birodalom képes története

Reader's Digest - A természet titokzatos világa

Szili Sándor-Szvák Gyula: A középkori orosz történelem forrásai

Márai Sándor: Napló 1976-1983

Péczely Lajos: Közép-Ázsia-'Aki erre jár, nem tér vissza'

Magyarország állatvilága-Móczár Miklós: Karcsúméhek

Horváth József: Szabadkai és palicsi képes levelezőlapok története 1898-1945

dr. Baranyi Béla szerk.: Sáránd - Fejezetek a település múltjából és jelenéből

Kurucz Gyula: Szeretek , tehát voltam

Jackie Silberg: Baba-móka

Leonard Goldberg: Jégbe zárva

Gyimesi György: A Meru lankáin, vadászélmények

Peter Hein: A klinika II.

Budapest anno és most - Budapest then & now

Móra Ferenc:A fele sem tudomány-Utazás a földalatt

P. Szalay Emőke: A debreceni kerámia

Dr. Mágocsy-Dietz Sándor: A növények táplálkozása-Tekintettel a gazdasági növényekre