Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Benkő-Domonkos: Az aradi vár története

Budapest, 1998. Zrínyi Kiadó, 173 oldal, szövegközti rajzokkal illusztrálva, kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Zrínyi
Kiadás éve:
1998
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Zrínyi
ISBN:
963 327 313 7
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
173
Nyelv:
magyar
Méret:
17x19 cm
Állapot:
Súly:
360 g
2490 Ft


"December 14-én tíz óra körül kezdődött meg a tüzérségi párbaj tizenhat osztrák és nyolc magyar löveg között. A tűzharc az osztrák tüzérek nagy sikerét hozta, szinte minden lövésük rombolta a sáncokat, vagy pusztította a magyar csapatokat. Több helyen felgyújtották Kisszentmiklóst. A magyar oldalon tevékenykedő - zömmel cseh tüzérek -viszont rendkívül kevés kárt tettek az osztrák csapatokban. Ez többek között Máriássynak is feltűnt, aki egy tüzért meg is kardlapozott. Egyébként a magyar tüzérek sem jeleskedtek ebben az ütközetben, sőt egy alkalommal még a lövegük hátrahagyásával el is futottak. Tisztjeik alig tudták visszaparancsolni őket. Mindez a magyar csapatokat rendkívüli módon demoralizálta.
A hatékony tüzérségi előkészítést követően az osztrák jobb szárny megindult. A Kisfaludról Kisszentmiklósra vezető úton egy négy századból álló oszlop vonult előre, mely „a falu sáncokkal megerősített déli szegélyét támadta. Máriássy megpróbálta minden erővel tartani a helységet. Barikádokat kellett birtokba venni, házról-házra rohamozni. Lég-elkeseredettebb küzdelem a kőfallal körülvett temető birtoklásáért folyt, melyet a 29. honvédzászlóalj, a félelmetes »vörössipkások« védtek."A helységben folytatott küzdelem azonban már keserves utóvédharc volt, ugyanis a magyar bal szárny korábban, a tüzérségi tűztől már összeomlott. A császári csapatok közeledésekor az itt védő székely századok közül a bal szárnyi, mely egy futóárokban helyezkedett el, harc nélkül megfutamodott. Ezt látva a másik század parancsnoka rosszul lett és összeesett. Ezt követően ez a század is menekülni kezdett. Máriássy hiába igyekezett rendezni a csapatait, az újabb erősítés legfeljebb fékezni tudta az osztrákok előretörését. .
Közben az arcvonal többi szakaszán is megindult az osztrákok általános támadása. A bal szárnyon a lovasság egy zászlóaljjal és két üteggel támadott, megkerülve a magyar csapatokat, amelyek itt is futásban kerestek menedéket. A dzsidásokkal szemben a magyar fél mindössze „a debreceni hentesekből álló önkéntes lovas csapat"-ot állíthatta, amely azonban szintén vad futásba kezdett. Nem jártak különben a székely zászlóalj katonái sem. A lovasságot pedig mindenképpen meg kellett állítani, különben a híd felé menekülő magyar csapatok aligha menekülnek meg a pusztulástól. E feladatra a lengyel légió vállalkozott."


Krupa András: Folklór tanulmányok

Nemere István: Horogkereszt a tengereken

Lévai Anita-Potó István: A magyar királyi csendőrség története

Kulcsár Péter: Kapisztrán János

Garai Attila (szerk.): A természet ABC-je - Családi kérdezz-felelek

Sz. Kürti Katalin: Medgyessy Ferenc és Debrecen

André Malraux: Az ember sorsa

László Erika: Félelmetes fenevadak, depresszió, pánikbetegség

Janó Ákos: Kendermunkák és társasélet Szatmárban

Illyés Gyula: Tiszták

W.O. James: Bevezetés a növényélettanba

Téged hív az SS

Széchenyi Zsigmond: Ünnepnapok - Egy magyar vadász hitvallása II. rész

Stephen King: Hasznos holmik

Magyar Larousse enciklopédia 1.

Szegedi Éva: Az utolsó cserkész-Rendes Zoltán, RTL Klub, Föld bolygó

Ibos Éva: XIX-XX. századi magyar festészet - magyar, német, angol

Gordon Williamson: A hűség a becsületem

Czifferszky István: A sete bárány és a kuvasz - történetek kutyákról

Umberto Eco: Gyufalevelek