Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Ferenczy Dénes: Nyíltvízi pontyozás

Budapest, 1989. Mezőgazdasági Kiadó, 45 oldal, 28 ábrával, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1989
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Alföldi
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
45
Nyelv:
magyar
Méret:
14x20.5cm
Állapot:
Súly:
59 g
990 Ft


"Fellelhető a vízi növényzet között is vagy annak a közelében, a vízbe süllyedt fák ágainak fedezékében, a meder gödreiben, egyenetlenségeiben.
Ideálisak számára a Velencei-tó, valamint a Kiskörei-tározó adottságai. A Ráckevei Duna-ág szintén nagyon jó pontyos víz, itt a folyamatos telepítés mellett a ponty természetes módon is szaporodik. Balatoni állományáról a rendszeres telepítés hivatott gondoskodni, mivel a tó a berekrendszer lecsa-polása miatt sajnos rengeteget vesztett természetes haltermelő képességéből. Ennek ellenére még ma is egyik legkedveltebb pontyos vizünk a Balaton. (Azon azonban érdemes elgondolkodni, hogy a legnagyobb pontyokat évről évre nem a Balaton adja!)
A kavicsbányatavak nem nyújtanak elfogadható életfeltételeket a pontynak, természetes szaporulat itt nincs, vagy csak egészen kis mértékű, a telepítés következtében az állomány azonban sok esetben mégis kielégítő. Külön érdekessége ezeknek a vizeknek, hogy a nagy mélységkülönbségek miatt a ponty kora tavasszal is és a legnagyobb kánikulában is megtalálja bennük a számára legmegfelelőbb hőmérsékletű vízréteget. Tavasszal a meder legmagasabb részein, nagy melegben a mélyebb, hűvösebb vizű gödrökben kell keresnünk.
Eredményesen telepíthető a völgyzáró gátak által duzzasztott tavakba, öntözőcsatornákba, kubikgödrökbe, régi tőzegvágatokba is.
Az előzőekben felsorolt helyeken nagy valószínűséggel megtaláljuk a pontyot, horgászatunk eredménye azonban már nem ilyen biztos. A jó pontykapást számtalan tényező befolyásolhatja, többek között a horgászhely célszerű kiválasztása, a horgászás időpontjának optimális meghatározása, a megfelelő felszerelés használata.
A pontyozás vitathatatlanul első és alapvető feltétele a jó pontyozóhely kiválasztása. Vaktában foglalva helyet csak a szerencsében bízhatunk, a szerencse viszont a legtöbb esetben mostohán bánik a horgásszal.
Van azonban a pontynak egy tulajdonsága, amivel elárulja a jelenlétét: gyakorta a víz fölé veti magát. Hogy ezt játékosan, jó közérzetében vagy egyéb okból teszi, az mindmáig rejtély. Leginkább hajnalban, kora reggel, illetve alkonyatkor tapasztalhatjuk ezt a jelenséget. Ahol a pontyugrások gyakoriak, nagy az esélyünk a fogásra. Persze - nem is ritkán - a pontyok, bár jelenlétükről újból és újból meggyőződünk, nem hajlandók kapni.
Nádasokban a gyakorlott horgász a nádszálak hajladozásából következtet a ponty jelenlétére, sőt ennek alapján a ponty mozgását meg is tudja különböztetni a keszegnépség hevesebb „lökdösődésétől". A felszínig nyúló hínárszálak is jelzik a pontyok mozgását, bár kevésbé határozottan, mint a nád. "


Siegfried Brockert-Gabriele Braun: Érzelmi tesztek könyve

Reader's Digest - Meghökkentő természet

Katona Imre: Porcelán lexikon

Garas Klára: A velencei settecento festészete

dr. Nagy Illés: Közép-Tiszai vízitúra-kalauz

The New Testament-Recovery Version

Illés Béla: Honfoglalás

Kaiser Ottó-Papp Márió: Magyarország gyöngyszemei

Andrzej Wajda: A film és más hívságok

Galla Ágnes: Karnevál Velencében

John Galsworthy: A szigeti képmutatók

dr. Oláh Andor: A rák természetes gyógymódja és megelőzése

Ő meg én-Bossis Gabriella lelki naplója I. kötet

Ady Endre összes versei

Dr. Balázs Géza: Érettségi témakörök, tételek 500 gyakorlat megoldásokkal: Magyar nyelv

Kovácsházy Vilmos: Horgászbottal, 1943. Ritka!

Borisz Paszternak: Zsivago doktor

Nemere István: Habsburgok a magyar trónon

Ken Follet: A titánok bukása

Fazekas Csaba: Kisegyházak és szektakérdés a Horthy-korszakban