Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Gonda Imre-Niederhauser Emil: A habsburgok

Budapest, 1977. Gondolat Kiadó, 362 oldal, fekete-fehér képanyaggal, kiadói egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Gondolat
Kiadás éve:
1987
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kner
ISBN:
963-280-245-4
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
362
Nyelv:
magyar
Méret:
17.5x24cm
Állapot:
Súly:
737 g
1490 Ft


"Hogy a németrómai birodalomra ebből milyen következmények származnak, az nem volt érdekes. A dunai monarchia jövője érdekesebb. Most úgy tűnt, hogy ez az ideiglenes együttes vagy a holland példát követi, tehát a rendek forma szerinti uralmát is kimondja, vagy a lengyel példát, a névleges király alatti rendi uralmat. Mátyás belefáradt az addigi harcokba. Voltaképpen eredetileg is csak a címeket irigyelte bátyjától, nem a munkát, amelyik ezekkel járna. A hatalom a rendek kezében volt. Azok döntötték el 1614-ben, hogy nem szabad megújítani a török háborút, hiszen az többek közt a protestáns Erdéllyel való háborút is jelentette volna. 1615-ben a konföderált rendek megegyeztek Nagyszombatban Bethlen Gáborral, aki nem is olyan régen került az erdélyi fejedelmi székbe, és véget vetett a Bocskai halála után támadt zavaroknak. Az egyezmény értelmében a béke fennmarad, osztrák kereskedők szabadon tevékenykedhetnek a török birodalom területén.
Mátyás 55 éves, amikor császárrá koronázták, és már fáradt, az eddiginél is jobban unja már az uralkodást. Tehát alighogy egyszer megoldódott a trónutódlás kérdése, ismét felvetődött. És még élesebben. Mátyás két öccse, Miksa és Albert alig valamivel fiatalabb nála. Ők már nem jöhettek számításba. De itt volt az unokaöccse, a stájer Ferdinánd, a nagy ellenreformátor. Sőt, még egy váratlan igénylő is akadt, maga III. Fülöp, aki arra hivatkozott, hogy anyja II. Miksa lánya volt, tehát egyenes ágon ezen a réven több joga van Ferdinándnál. V. Károly birodalmának ez a felújítási kísérlete azért az adott helyzetben túlságosan kockázatos volt, Fülöpöt végül sikerült lebeszélni, de hogy valami mégis jusson neki az örökségből, az elv is szent maradjon, másodszülött fia számára Tirolt kérte. Ferdinánd 1617-ben más egyezséget ajánlott: ha megválasztják császárrá, a birodalom olasz hűbéreit és Elzászt átadja a spanyoloknak, Fülöp fiági utódai számára pedig biztosította az ausztriai öröklést saját leányait megelőzve (akkor még nem volt fia). Tirolt viszont Ferdinánd öccse, Lipót kapta meg.
A cseh rendek már a szász választó királlyá választására gondoltak. A spanyol utódlás lehetősége viszont mindenkit megijesztett, hiszen az egész, szépen felépített rendi uralom végével fenyegetett. löiy-ben a cseh rendek elfogadták Ferdinándot Mátyás utódjának, a következő évben a magyar országgyűlés is megválasztotta. Nekik végképp nem volt más választásuk, a Habsburg király jelentette legalább a megmaradt Magyarország függetlenségét a töröktől. Ferdinánd mindkét országban megesküdött az eddigi törvények és szokások megtartására, és ebbe Csehországban most már a Rudolf-féle felséglevelet is bele kellett érteni. A vallásszabadság tehát biztosítva volt, a rendek jól kiépítették hadállásaikat, még a vad stájer főherceg sem ingathatja meg."


William J. Locke: Derelicts

Luigi Ceragioli: Alakformáló torna

Cornelius Ryan: A leghosszabb nap

Dan Millman: A békés harcos szent utazása - Az elveszett évek

Debra Doyle-James D. Macdonald: A főkirály leánya

Szegő Júlia: Embernek maradni-Bartók Béla életregénye

Robert Merle: Francia história

dr. Pelikán József: Statika

Marek Halter: Lilah könyve

Földi Pál: Legendás repülők

Lawrence Sanders: McNally dilemmája

Eric Knight: Légy hű magadhoz

Benedek Elek: Többsincs királyfi

Melissa Hill: Kívánj bármit

Otto Strasser: És ezért még fizetnek is... Életem a Bécsi Filharmonikusok között

Joy Adamson: A pettyes szfinx

Herbert Januschkowetz: Madáretetők

Dominic Bliss: Erbstein Ernő az elfeledett futballhős

Híres kísértettörténetek - A világirodalom klasszikusai

Paul Féval: A Fekete Brigád