Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

John M. Roberts: Róma és a klasszikus nyugat (Képes világtörténelem III.)

Budapest, 1999. Magyar Könyvklub, 191 oldal, végig színes fotókkal illusztrálva. Kiadói keménytáblás kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Magyar Könyvklub
Kiadás éve:
1999
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Mohndruck Gmbh
ISBN:
963-548-936-6
Kötés típus:
keménytáblás
Terjedelem:
189
Nyelv:
magyar
Méret:
24x29.5cm
Állapot:
Súly:
1040 g
1600 Ft


"Jellemző, hogy Kr. e. 149-ben külön bíróságot állítottak fel a hivatalnokok által elkövetett törvénytelen zsarolások kivizsgálására. Akárhogy is, ilyen vagyont csak a politikai élet szereplői szerezhettek, mivel az új provinciák kormányzóit a senatusból választották, s ugyancsak a senatus nevezte ki a kormányzó mellé az adófelügyelőt - az equites, vagyis a vagyonos, de nem nemesi osztályból származó „lovagok" köréből.

Államszervezeti problémák


Az is gyengítette az alkotmányos rendet, hogy az állami főhivatalnokok évenkénti választásának elve a gyakorlatban mindinkább háttérbe szorult. A provinciákban a háborúk és a zavargások olyan szükséghelyzeteket teremtettek, melyek megoldásához elégtelennek bizonyult a megválasztott consulok politikusi ügyessége. Ezért a proconsuli hatalom azok kezébe került, akik hatékonyan tudták kezelni az ilyen helyzeteket - tehát többnyire a kipróbált hadvezérek kezébe. Tévedés volna azt hinnünk, hogy a köztársaság katonai vezetői hivatásos tisztek voltak a szó mai értelmében; az uralkodó osztályhoz tartoztak, és egyaránt nyitva állt előttük a polgári hivatalnoki, bírói, ügyvédi, politikusi vagy akár a papi pálya. Rónia sikeresen működő államszervezetének egyik kulcsa, hogy a vezetők nem specializálódtak egyetlen szakterületre. Másrészt a sok éven át nagy seregek élén álló hadvezérek politikai szerepüket tekintve különböztek a korai köztársaság proconsuljaitól. Ez utóbbiak ugyanis csak egyetlen hadjáratot vezettek, majd visszatértek Rómába és a politikai életbe. Paradox módon a provinciái helytartóság gyengéje is éppen az volt, hogy ez is csak egy évre szólt: ezért nagy volt a kísértés arra, hogy a helytartó hatalmát a minél gyorsabb meggazdagodásra használja fel, ugyanakkor keveset törődjön kormányzással. Ezáltal egyre inkább eluralkodott a felelőtlenség az államigazgatásban, másfelől a sikeres hadvezérek saját maguknak igyekeztek megszerezni a hűséget, mellyel a katonák a köztársaságnak tartoztak. És végül, létezett egyfajta tár-sadalmiasodott korrupció, hiszen minden római állampolgár hasznot húzott abból, hogy a birodalom mentesítette őket mindenfajta közvetlen adózás alól; az anyaországot tulajdonképpen a provinciák tartották el. A Kr. e. 1. században megsokasodnak az erkölcsi kárhoztatások és hanyatlást emlegető megnyilatkozások, melyek számos római író művében kaptak hangot; ezekben a megnyilatkozásokban a római társadalmat súlyosan megterhelő problémák felismerése húzódott meg, ugyanis ekkorra vált végzetessé a hatásuk."


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás