Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Képes történelem-Földes Péter: A nagy október-Az 1917-es szocialista forradalom története

Budapest, 1982. Móra Ferenc Kiadó, 163 oldal, fekete-fehér és színes képanyaggal, melléklettel, kiadói egészvászon-kötésben, védőborítóval, jó állapotban.

Kiadó:
Móra
Kiadás éve:
1982
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Athenaeum
ISBN:
963 11 0353 6
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
163
Nyelv:
magyar
Méret:
21x29 cm
Állapot:
Súly:
557 g
800 Ft


"Az orosz imperializmus már régen kacsingatott a Fekete-tengerről a Földközi-tengerre vezető kijáratra, a Dardanellákra. A Balkánt meg egyenesen a saját érdekköréhez tartozónak tekintette.
A Habsburg-monarchia: Ausztria-Magyarország szintén a Balkán felé terjeszkedett. Ennek a politikának fő szószólója Ferenc Ferdinánd főherceg, a trónörökös volt,
A német imperializmus angol, francia gyarmatokra áhítozott, Oroszországtól meg Ukrajnát szerette volna megkaparintani. Németország és Ausztria-Magyarország alkotta a nagyhatalmak egyik érdekcsoportját, a központi hatalmak nevű katonai szövetséget.
A másik, az ellenlábas katonai szövetség az antant volt. Franciaország és Anglia hozta létre abból a célból, hogy megszabaduljon a kényelmetlen vetélytárstól, Németországtól, s annak rovására területi és más előnyökhöz jusson. A cári Oroszország szintén az antanthoz csatlakozott.
A közvetlen okot és ürügyet a háború kitörésére 1914. június 28-án Ferenc Ferdinánd trónörökös meggyilkolása szolgáltatta. Egy szerb diák lőtte le a trónörököst.
Németország Szerbia megrohanását szorgalmazta, mert tudta: Oroszország a Balkán elleni támadás miatt hadat üzen. S ha az Osztrák-Magyar Monarchia háborúba keveredne Szerbiával, ez végre ürügyet szolgáltatna őneki - Németországnak -, -hogy a Monarchiával fennálló szerződése értelmében összecsaphasson az oroszokkal.
Ausztria-Magyarország július z8-án valóban megtámadta Szerbiát, mire a cári kormány hadat üzent neki, a németek pedig Oroszországnak üzenték meg a háborút. A
cár megváltoztatta Szent-Pétervár német nevét, Sankt-Peterburgot Petrográdra, és a németek ellen is elindíttatta seregét. Franciaország és Anglia meg a németeket támadta meg. Az összeütközés így néhány nap alatt a szó szoros értelmében világháborúvá fajult. Sőt a háború folyamán a központi hatalmakhoz még Bulgária és Törökország, az antanthoz pedig Olaszország, Románia, Japán, Kína, majd az Egyesült Államok is csatlakozott."


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás