Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Kilátás a Kövekről-Bükki Nemzeti Park

Budapest, 1983. Mezőgazdasági Kiadó, 445 oldal, fekete-fehér és színes képekkel, kiadói, karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1983
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Petőfi
ISBN:
963 231 610 X
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
445
Nyelv:
magyar
Méret:
17.5x24 cm
Állapot:
Súly:
1147 g
2690 Ft


"Az erdő teljes kihasználását, értékesítését célul tűző gazdaságpolitika 1755 után valósulhatott meg, amikor ismét helyreállt az uradalom területi egysége.
Ettől kezdve fordulat történt: a kincstári birtokok zálog útján való érvényesítése helyett a gazdálkodás fejlesztéséből, a termelés növeléséből származó jövedelem szerepe vált meghatározóvá. E merkantilista szellemű gazdaságpolitika érvényre juttatásában Grassalkovich Antal kamarai elnöknek voltak jelentős érdemei.
A diósgyőri uradalom 1755 utáni gazdasági fejlődésének leglényegesebb vonása az erdőbirtokok tervszerű hasznosítása volt. 1755-ben Grassalkovich Antal támogatásával felépítettek egy új, a réginél nagyobb kapacitású üveghutát. Nagymértékben támogatták az ásványkincsek feltárását. A 18. század utolsó harmadának kezdetén egy diósgyőri református pap felfigyelt az uradalom gazdag természeti kincseire és levélben értesítette erről a bányák megnyitását támogató Mária Teréziát.
„Bejártam a hegyeket s azok rejtekeit s rájöttem, és nyilvánosságra hozom a következőket: egyes helyeken nem kis mennyiségű arany-, ezüst- és rézércet találtam."
Fazola Henrik egri lakatosmester pedig fölfedezte az upponyi és nekézsenyi vasércbányákat és vasfeldolgozó üzem alapításának tervét terjesztette Mária Terézia elé, amelynek alapján elrendelték az ómassai vasolvasztó felépítését. A vasérc felfedezése és feldolgozása, valamint az üveggyártás fejlesztése fokozottabb jelentőségűvé tette az uradalmi erdők fakitermelését, az erdőgazdálkodást. 1770 júliusában kelt királynői rendelet utasította a pozsonyi magyar kamarát a vasolvasztók és a vasverő hámorok, valamint a szénbányák számára szükséges faanyag kitermelésére. A vasgyártáshoz elengedhetetlenül szükséges faszén előállításával pedig a diósgyőri uradalmi igazgatóságot bízták meg. Az üveggyártás, a bányászat és a vasgyártás faszükséglete nemcsak a fakitermelést követelte meg, gondoskodni kellett az erdők újratelepítéséről is. A Bükk hegységben kibontakozott ipar voltaképpen szakszerű erdőgazdálkodást igényelt. Az első erdőgazdálkodási terv már 1772-ben elkészült."


Horváth Ilona: Szakácskönyv

Péter Róbert (szerk.): Horgászkalauz 1992

Antony Lupatelli: Találmányok és feltalálók története

Matematika képes szótár

Entz Géza-Soós Lajos: Élet a tengerben

Tehmina Durrani: Uram és parancsolóm

Tóth Árpád: Öntözési praktikum

Fekete István: Kele - Állatregény

George Adamson: Oroszlánok között -önéletrajz

Clive Barker: Korbács

Berkesi András: Játék a tisztességgel

Cholnoky Jenő: A világegyetem I. kötet

Alan Sillitoe: A nap törött szekerén

Kovács Gábor-Baróti Szabolcs: Sorspusztánk ​üzenetei-Hortobágyi kószálások képes krónikája

Romain Rolland: Az elvarázsolt lélek I-II.

Tóth Árpád összes versei, versfordításai és novellái

Frederick Forsyth: Ikon

Tetézi Lajos: Izsák város története

Molnár Gábor: A Bakonytól Amazóniáig

Matolcsy-Sebestyén-Szalay: Kincses Kolozsvár I-II. (Magyar Hírmondó)