Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Lengyel Györgyi: Nagyanyáink öröksége

Budapest, 1986. Kossuth Kiadó, 153 oldal, fekete-fehér és színes képanyaggal, kötésmintákkal, kiadói karton-kötésben, védőborítóval, jó állapotban.

Kiadó:
Kossuth
Kiadás éve:
1986
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kossuth
ISBN:
963 09 2762 4
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
135
Nyelv:
magyar
Méret:
23x22 cm
Állapot:
Súly:
803 g
1490 Ft


Bezenyei halottaslepedő


Vékony, finom szövésű lenvászon alapon fehér lenfonallal, lapos-, szár- és díszöltésekkel kivarrt. Mérete: 151 x 42 cm.
A Magyarországon élő horvát nemzetiség hímzőművészetének a 18. századból való pompás darabját az utóbbi időben már sublódtakarónak használták. Pedig még az 1960-as évekig megtartották azt a nemzedékről nemzedékre öröklődő hagyományt, hogy aravatalozáskor mint díszlepedővel emelték vele a gyász pompáját.
A díszlepedő középső, széles sávjában, kazettás elrendezésben, nagyjából négyzetalakba komponált virágtövek, életfák sorakoznak. A főmotívum szélesebb szívformából kinövő, viszonylag kevéssé hajlított öt ág. A magasba nyúló középsőt széles, díszes tulipán koronázza. A két alsó ágból is tulipánok nőnek ki, egyszerűbb változatban. A tulipános ágak egy-egy teljesen kinyílt, karé jós levelekkel övezett, erősen stilizált gránátalmát fognak közre. A gránátalma tetején - a levélkék emlékeként - megmaradt egy hármas tagolású forma. Ebből nő ki a valamikori hármas hegyes levélkéből alakult tulipán. A szívformájú virágtőből dús, bogyós, kacsos indán oldalra hajlik egy-egy hagyományosan megformált gránátalma. De helyet kapott itt két szembenéző, a virágok és levelek között megbúvó madárka is. Érdekes az alsó szegélydísz keskeny mesterkéje, amelyet itt nem választ el semmi a fődíszítménytől. Szalagszerű vonulása, önálló ritmusa arra utal, hogy független keretszegélyként jött létre. Tulipános, rózsás virágszál váltakozik azzal a szívközepű díszítménnyel, amelyben nem nehéz felismerni a kétfejű
sasos címer sajátosan alakított változatát. A kétfejű sas fiókáival együtt jelenik meg, az elnépiesedés jellemző jegyeként. Az egész díszítményen megvastagodtak a körvonalak. Ezáltal válik világossá, áttekinthetővé az egyébként elszórt virágokkal, levelekkel, kacsokkal, indákkal, áttörésekkel csaknem teljesen betöltött felület szerkezete.
A ferde laposöltéstől kezdve a különféle díszes csipkeöltések, csomóöltések, térkitöltő pöttyök, lyukhímzések, az úrihímzésöltések számtalan változata gazdagítja az amúgy is dús, reneszánsz jellegű kompozíciót.


Oláh Sándor: A családi ház kertje

Krúdy Gyula: Álmoskönyv-Tenyérjóslások könyve

G. A. Bürger: Münchhausen kalandjai

Gerő László: A budai várnegyed

Vass Virág: Franciadrazsé

Kismamák nagykönyve a fogantatástól 3 éves korig

Hajdú-Bihar Megye népművészete

Debra Doyle-James D. Macdonald: A mágikus szobor - Varázskör III.

Zempléni P. Gyula: A floridai kalandhősök

Földi Pál: Harc a Maláj-tengeren-Konvoj csata az Északi-tengeren

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Albert Györgyi: Miért pont ők? A férfiak fogságában

Dr. Sarah Brewer: Az emberi test - Bevezetés az emberi anatómiába

Kapturné Bíró Beáta: Ünnepi műsorfüzet 4.

Dr. Pungor Ernő: Műszaki és természettudományi Ki Kicsoda A-Z

J. K. Rowling: Harry Potter és a Bölcsek Köve - 1. könyv

Michael Levey: A festészet rövid története

Németh László: Bűn

Kós Károly: Az országépítő

Máté Imre: Yotengrit I-II.