Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Lyka Károly: Közönség és művészet a századvégen

Budapest, 1982. Corvina Kiadó, 107 oldal, fekete-fehér és színes képanyaggal, kiadói, egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Corvina
Kiadás éve:
1982
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kner
ISBN:
963 13 1444 8
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
107
Nyelv:
magyar
Méret:
15x20 cm
Állapot:
Súly:
424 g
790 Ft


"Budapest egyre nagyobb erővel sugározta szét a maga befolyását többi városunkra. Már ezeknek arculatán is meglátszik ez a hatás: a sok új középület, megye- és városház, kórházak, iskolák, kaszárnyák, még templomok is nagyobbára budapesti építészek művei. De meglátszik ezeknek a városoknak közönségén is: Budapest szokásait, divatját, életmódját nem kis mértékben szívesen utánozgatták a vidéken is. A közlekedés javulása következtében minden kabátos ember félig-meddig otthonosan forgolódott Budapesten, az ifjúság nagyrészt itt látogatta a főiskolákat, s legfogékonyabb éveit a budapesti élet sürgésében töltötte. De anyagiakban is fontos volt a főváros szerepe: a nagykereskedők innen látták el a kereskedőket, itt működött a tőzsde, és számos bank innen kormányozta az ország pénzpiacát.
Azonban Budapest mégsem az ország. Mert bár a vidék sokat vett át a fővárostól, mégis tagadhatatlan, hogy sokat őrzött meg eredeti vonásaiból. Városaink általában konzervatívabbak a fővárosnál. Kolozsvár, Szeged, Kassa, Győr, Miskolc, Sopron, Pozsony stb. megmaradt városegyéniség-nek, külső formáiban, élete rendjében. Bármily fontos tehát Budapest művészeti szerepe, mégsem lehet az egész ország közönségének a művészethez való viszonyát kizárólag a főváros magatartásával megvilágítani. A vidéken is számos szálat fedhetünk föl, amely eligazít minket e viszony egyetemesebb megértéséhez. Szemlélődésünket tehát az egész országra kell kiterjesztenünk. S ha itt elsősorban a közönségnek ama rétegére irányul a figyelmünk, amely valamely közvetlen kapcsolatot teremtett a művészettel s itt is elsősorban a műtárgyak gyűjtőire, úgy erre jó okunk van. Mert ezek a gyűjtők ebben a nagyon is anyagias korszakban pusztán a művészet iránt érzett meleg érdeklődésből és nem hasznot hajtó célból szerezgettek művészeti alkotásokat. Ők mintegy a művészet iránt érdeklődők idealistái."


Oláh Sándor: A családi ház kertje

Krúdy Gyula: Álmoskönyv-Tenyérjóslások könyve

G. A. Bürger: Münchhausen kalandjai

Gerő László: A budai várnegyed

Vass Virág: Franciadrazsé

Kismamák nagykönyve a fogantatástól 3 éves korig

Hajdú-Bihar Megye népművészete

Debra Doyle-James D. Macdonald: A mágikus szobor - Varázskör III.

Zempléni P. Gyula: A floridai kalandhősök

Földi Pál: Harc a Maláj-tengeren-Konvoj csata az Északi-tengeren

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Albert Györgyi: Miért pont ők? A férfiak fogságában

Dr. Sarah Brewer: Az emberi test - Bevezetés az emberi anatómiába

Kapturné Bíró Beáta: Ünnepi műsorfüzet 4.

Dr. Pungor Ernő: Műszaki és természettudományi Ki Kicsoda A-Z

J. K. Rowling: Harry Potter és a Bölcsek Köve - 1. könyv

Michael Levey: A festészet rövid története

Németh László: Bűn

Kós Károly: Az országépítő

Máté Imre: Yotengrit I-II.