Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Mátyás Vilmos: Bihar-hegység turistakalauz

Budapest, 1988. Sport Kiadó, 213 oldal, 68 szövegközti ábrával illusztrálva, kiadói egészvászon kötésben, korrekt, jó állapotban.

Kiadó:
Sport
Kiadás éve:
1988
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Franklin
ISBN:
963-253-494-8
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
213
Nyelv:
magyar
Méret:
15x20.5cm
Állapot:
Súly:
350 g


"A déznai vár


Római és prehisztorikus népek erődítménye lehetett, a honfoglaláskor az itteni gyepűvonal székelyei szállták meg. A kőből épült várat 1381-ben említik, 1387-től a Losonczy családé. 1565-ben az őrség János Zsigmondnak esküdött hűséget, de 1574-ben a, török elfoglalta. 1596-ban visszaveszik, de 1658-ban újból a török van benne. Közben Kornis Zsigmond volt a tulajdonosa.
A várhoz 51 helység tartozott. Közismert legendája, hogy a Jenői pasa ide gyűjtötte össze a környék szüzeit, akik inkább a "halált választva, felrobbantották a várat. 1693-ban, amikor, magyar kézre került, már romos állapotban volt. 1802-ben a váradi Török család kapta meg, a környékbeli vasműveket ők fejlesztették ki.
Czárán a következőket írja: „.. .meg lehet itt a váradi Török családnak festői fekvésű halastavát, a felülről belé tekintő várromot, a várhegy fantasztikus sziklacsoportjait koszorúba fűző Jókai utat is 2 1/2—3 óra alatt tekinteni." Szerényen elhallgatja, hogy az utakat saját költségén építtette!
Ma a moteltől a kék kereszt jelzésű ösvényen lehet a romhoz felmászni, mely a török idők viszontagságai és az idő vasfoga által elemésztve bizony szomorú látvány. A donjon és falövezeteinek maradványai mégis bizonyítják, hogy valaha igen jelentős erősség volt. A várromokból szép kilátás van a környékre.
A neoklasszikus kúriát már 1565-ben egy erődített kastély előzte meg. Már a XIII. században állt egy román stílusú katolikus templom. Erre épült a jelenlegi fa boltozatú ortodox templom, melyben XVII—XVIII. századi, bizánci stílusú freskók is vannak.
Dézna felett a völgy mind jobban összeszűkül, itt már mészkővidéken járunk, az eddig trachit kőzetek helyett. A Sebes-patak most már alhavasi jellegű, feljebb a nép Moneasa—Monyászai-pataknak hívja. Egy völgy-tágulatban elérjük Ravnát, a környékbeli fatermelés egyik központját, erdei utak hálózatával. Ismét összeszorul a völgy, l km után a sziklás szakadékvölgy ismét kitágul: a következő tágulat már Moneasa (Menyháza, Monyásza) községnek ad helyet. Itt van az egész völgyben az egyetlen katolikus templom. Közelében, a bal oldali hegyoldalban nagy fenyőket látunk. Itt, a katolikus (magyar) temetőben van Czárán Gyula sírja. A fekete márvány kereszt felirata: „Csak az halt meg, akit elfelejtenek?"


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás