Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Michael Chinery - Gordon Riley: Ízeltlábúak (Fürkész könyvek)

Budapest, 1991. Gondolat Kiadó, 246 oldal, végig színes ábrákkal, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Gondolat
Kiadás éve:
1991
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Athenaeum
ISBN:
963 282 451 2
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
246
Nyelv:
magyar
Méret:
8x12 cm
Állapot:
Súly:
130 g
4190 Ft


"A pálcika alakú rovarok és a hernyók többsége ágacskára hasonlítanak, míg a kabócák főleg rügyekel és tüskéket utánoznak. A pihenő, rejtőzködő éjjeli lepke összeszáradt falevélre emlékeztet, de vannak madárürülékre vagy kődarabkára a megtévesztésig hasonlító fajok is. (Íly módon szinte tökéletesen képesek elrejtőz-kődni ellenségeik szeme elől. Vannak rovarok, amelyek aktív módon védekeznek. A tegzesek homokból és növényi darabkákból kis „lakóházat" építenek maguk köré, míg néhány fátyolkalárva rothadó növényi részekkel és levéltetű áldozatainak bőrével vonja be magát.. Egyes bogárfajok lárvái saját ürüléküket ragasztják magukra, s így ezek is madárhullatékoí utánoznak.
A védekezés egy másik formája az, amikor a rovarok veszélyhelyzetben nagyobbnak és félelmetesebbnek „tettetik" magukat, mint amilyenek valójában. A legjobb példát erre a pávaszemes lepkék szolgáltatják, amelyek lényegében egy bagoly vagy egy macska „arcát" utánozzák, így képesek a kisebb madarak eredményes elriasztására is! Az imádkozó sáskák is riasztják ellenségeiket, a gyíkokat és a madarakat (1. 59. o.), de a lúlságosan nagy érdeklődést mutató természetbúvárokat is.
Csak egy-két rovarcsoport rendelkezik valódi fegyverrel. Ezek közül legismertebbek a hangyák, amik maró váladékot fecskendeznek támadóikra, valamint a darazsak és a méhek, amelyeknek fullánkjuk van. A fül-Iánk tulajdonképpen átalakult tojócső, így csak a nőstények tudnak szúrásukkal védekezni. A nagy pöfögőfutrinka (1. 173. o.) potrohából maró hatású folyadékot fecskendez támadója felé.
Ismeretesek undorító szagú és ízű rovarok, vagy olyanok, amelyek szőrzete ingerlőén hat a madarak és más ellenségeik bőrére, szájpadlására vagy nyelőcsövére. Ezek a tulajdonságok önmagukban még nem elegendőek arra, hogy egy fiatal állat ne próbálja megenni őket; de a legtöbb faj feltűnő, figyelmeztetően rikító színezetű: így a madarak és a többi rovarral táplálkozó állatok hamar megtanulják, hogy ez a színezet kellemetlen élménnyel jár együtt, s ezután a rikító színű rovarokat nem bántják. Gyakori figyelmeztető színezet a fekete és a sárga együttese. Ilyen a legtöbb darázsfaj, amelyek támadóikat veszedelmes fullánkjukra és fanyar ízükre figyelmeztetik. A fekete és a piros színösszetétel is igen gyakori - ezt sok lepkén, poloskán és bogáron láthatjuk."


Herman Ottó: Erdők, rétek, nádasok

Csokonai Vitéz Mihály munkái I-II.

Dr. Pierre Dukan: A Dukan-diéta

Szeley Dezső: Sporthorgász lexikon

Klaus Werner, Hans Weiss: Márkacégek feketekönyve - A multik mesterkedései

Pierre Imberdis-Xavier Perrin: Vallomások, vélemények, válaszok

Maria Treben: Sebek és sérülések

Sütő András: Három dráma

Prohászka Ferenc: Szőlő és bor

Műtárgyakba rejtett élet - Szomolányi-gyűjtemény a Déri Múzeumból

Nemere István: A szabadságharc évszázada

Tóth-Máthé Miklós: Figuránsok

Radnóti Miklós művei

Debreceni bibliográfia-Alapvető irodalom a város ismeretéhez-Dedikált!

Csiffáry Tamás: Isztria-Az Adria gyöngyszeme

Walter Scott: Quentin Durward

Flesch István: A török köztársaság története

Steve Berry: A templomosok öröksége

Borhidi Attila: A Zselic erdei

Keith Baker: Örökség