Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Ránki György: A második világháború története

Budapest, 1982. Gondolat Kiadó, 651 oldal, kiadói, egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Gondolat
Kiadás éve:
1982
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kossuth
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
651
Nyelv:
magyar
Méret:
17x24.5 cm
Állapot:
Súly:
1039 g
990 Ft


"A mennyiségi növekedés nem állott a minőségi követelményekkel összhangban, az 1942-45 között legyártott gépek több mint 5O%-a régi típus volt, melyen legfeljebb kisebb módosításokat eszközöltek.
Az angol-amerikai bombatámadások súlyos károkat okoztak a közlekedésben, lelassították a termelést, de jelentős termeléskiesést nem tudtak elérni. Az üzemek új - részben a nyugati repülők hatósugarából kieső - területekre való átköltöztetésével, számos föld alatti üzem létesítésével jórészt sikerült megőrizni a hadiipar termelőképességét. A német fegyverkezés legfontosabb ágaiban csak 1944 őszétől következik be termelésvisszaesés. A német hadigazdaság összeomlásáról pedig csak 1945 tavaszán lehet beszélni, nagyjából akkor, amikor a szövetséges csapatok Keletről és Nyugatról átlépték a német határokat, és német földön nyomultak előre.
Bár a német hadigazdaság a háború végéig jól működött, de gyengeségei a szövetségesek gazdaságával szemben egyre nyilvánvalóbbá váltak. Anglia, az Egyesült Államok és a Szovjetunió gazdasági ereje együttesen sokszorosan meghaladta Németországét, noha a fasiszta állam Európa megszállt területeinek erőforrásaira is támaszkodhatott. A szövetségesek, miután hadigazdaságukat kiépítették s a német hadigazdálkodással szembeni lemaradásukat pótolták, külön-külön is képesek voltak felvenni a versenyt a német gazdaság teljesítőképességével.
Míg Németországban a gazdaság háborúra való átállítása és felkészítése évekkel a háború kitörése előtt megkezdődött, addig a Szovjetunió gazdaságát a váratlan német támadás az előkészületek jóval alacsonyabb fokán találta. Jóllehet a 30-as évek folyamán a szovjet gazdaság rohamos fejlesztésében egy esetleges háború perspektívája meghatározott és lényeges szerepet játszott. Kétségtelen, hogy a 3O-as evekben folytatott iparosítási politika nélkül a szovjet állam aligha lett volna képes a későbbiekben a modern háború gazdasági követelményeit kielégíteni. A háború kitörésekor a Szovjetunió már egyike volt a világ legerősebb gazdasági hatalmainak. Gazdasági felkészültségét azonban néhány lényeges negatív mozzanat befolyásolta. A gyors iparosítás gyümölcsei már érezhetők voltak ugyan, de szervezettségben, tapasztalatokban még túlságosan az újszerűség dominált, szemben a több évtizede kialakult német iparral, s a személyi kultusz következményeivel, a gazdasági vezetők egy részének indokolatlan eltávolításából eredő zavarokkal is meg kellett küzdeni."


Bodnár-Ember-Szilágyi-Tátrai: A budapesti Szépművészeti Múzeum

Julia Sand: A gránátköves karácsonyfadísz

David Weiss:Meztelenül jöttem-Rodin életregénye

Arany János: Toldi-Toldi szerelme-Toldi estéje

Dr. Beke János: Műszaki hőtan mérnököknek

Nemere István: A világháborúk kora

Kovách Sándor-Várszegi József: A ponty horgászata (Horgászhalaink II.)

Reader's Digest: Varázslatos Föld körüli utazás

Eckhardt Sándor: Francia-Magyar szótára

Howard Carter - A. C. Mace: Tut-Ankh-Amen sírja

Kenneth Clark: Az akt

Jaroslav Hasek: Svejk - Egy derék katona kalandjai a világháborúban I-II.

Robert Graves: Claudius, az Isten

Grandpierre K. Endre: Aranykincsek hulltak a Hargitára

Leventhal, Yitta Halberstam: Felejthetetlen csodák

Mikszáth Kálmán: Mikor a mécses már csak pislog

Tőzsér János: Szerelmünk Görögország-Képek, emlékek, történetek

Juhász Antal: A szegedi táj vonzásában

Bertolt Brecht színművei I-II.-Helikon Klasszikusok

Gulyás Pál: Világító álom