Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Romváry Vilmos: Fűszerek könyve - 1981

Budapest, 1981. Mezőgazdasági Kiadó, 324 oldal, szövegközti rajzokkal illusztrálva, kiadói egészvászon-kötésben, eredeti papírborítóban, jó példány.

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1981
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Alföldi
ISBN:
963 231 093 4
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
324
Nyelv:
magyar
Méret:
13x19cm
Állapot:
Súly:
381 g


"A jól áttekinthető és kéznél levő, formás és praktikus „fűszertartó” a modern konyha egyik nélkülözhetetlen kelléke és dekoratív színfoltja.

A mindjobban gazdagodó fűszerválaszték és igényesség is kívánja, hogy ilyennel rendelkezzünk. Nem célszerű, ha a különböző tartóedényeket és tasakokat főzés közben keresgéljük és kapkodva válogatjuk. Rendszerint nem azt találjuk és nem olyan formában (őrölve, egészben), mint ahogy szükséges.

Fűszertartót vásárolhatunk műanyagboltokban színes műanyagból. a budapesti NDK, a cseh, a lengyel és a magyar népművészeti boltokban népi motívumokkal díszítve, de porcelánból és üvegből is sokféle kivitelben árusítják. Egy-két-három rekeszes fűszertartók között válogathatunk, ahogy azt fűszerkészletünk megkívánja. Ajánlatos mindjárt a háromrekeszest választani, mert a mind jobban bővülő választék, a forgalomba kerülő új fűszerkülönlegességek elhelyezése később nem okoz majd gondot.

Egyszerű házi barkácsolással magunk is készíthetünk olyan fűszertartót, amely — ha nem is olyan elegáns mint a készen kapható — lényegesen kevesebbe kerül és megfelelő méretűre készíthetjük. Másik előnye, hogy olyan színűre festhetjük, amilyet konyhabútorunk színe megkíván, legtöbb házban található egy használaton kívüli kisebb bútordarab, amelynek fiókja erre a célra nagyon alkalmas. A külső fogós része lesz a fűszertartó alja. A fogógombot levágjuk, vagy kicsavarjuk és a lukat fakittel betömjük. Ugyancsak eltávolítjuk a negyedik (felső) oldalt, mert a fűszertartónak nincs teteje. Ha a fiók széles, akkor lekeskenyítjük. A két oldallap felső részét úgy vágjuk le, ahogy azt ízlésünk, vagy a konyhabútor stílusa megkívánja. Lehet félgömbölyű, ferde vagy egyéb hajlított, hullámos vonalú is. Ehhez igazodva adjunk formát a hátrésznek is.

A rekeszválasztókat nem hajló, megfelelő erősségű (5— 6 mm) vékony falécekből készítjük. A rekeszek köze igazodjon a fűszertartó edények méreteihez, magasságához.

A fiók oldalaira szereljük a fűszertartó rekeszlapokat, vagy a vas-és edény boltokban kapható polctartó csavarokat aszerint, mennyi rekeszt kívánunk készíteni. Ne felejtsük el a fiók alsó része mindjárt egy rakodóhelyet jelent. Minden rekesz elé 2—3 cm magas kis fenyőlécet szögezünk, ami nemcsak szebbé teszi a fűszertartót, hanem az üvegecskék sem esnek le. Ezután javítsuk ki a hibákat, ahol szükséges ragasztóval, esetleg apró szegekkel erősítsük meg a fűszertartót. Utána vegyünk elő csiszolópapírt és az egészet kívül-belül alaposan csiszoljuk le."


Szerelemről álmodozva (olasz szerelmes versek)

Thomas Brezina: Szélvész nem halhat meg 2. kötet

Fábián Janka: Az angyalos ház

Rónaszegi Miklós: A nagy játszma-Benyovszky Móric viszontagságai

Gerhart Hauptmann: Magnus Garbe-Tragödie

Frances Sherwood: Szomorú éjszaka-Az Azték Birodalom alkonya

Eötvös Károly munkái - Tünemények

Nádass József: Hol alszanak a sirályok?

D. H. Dolman: Drágagyöngyök a bibliából

Návai Anikó: Oscar? Oscar! - A huszadik század történetének legfontosabb filmdíja

Martin Knoop: Gombák

Kerkápoly Endre: Vasútvonalak tervezése és korszerűsítése - Vasútépítéstan I.

Gabriel García Márquez: Tizenkét vándor novella

Papp István-Jakab László: Magyar-Finn szótár

Hans Habe: Tiltott övezet

A szarvasok háreme - Magyar írók vadászelbeszélései

Georg Rose: A rádiósok képletgyűjteménye

Zelk Zoltán: Száll az erdő

Irwin Shaw: Oroszlán kölykök

Ujváry Zoltán: Műveltség és hagyomány - Ethnographica et folkloristica Carpathica 3.