Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Ruff János: A méhészmester könyve

Budapest, 2007. Szaktudás Kiadó Ház, 163 oldal, 30 ábrával illusztrálva, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Szaktudás Kiadó Ház
Kiadás éve:
2007
Kiadás helye:
Budapest
ISBN:
978 963 9736 40 5
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
163
Nyelv:
magyar
Méret:
14.5x20 cm
Állapot:
Súly:
176 g
4190 Ft


A virágpor gyűjtése és tárolása


A méh virágporgyűjtő tevékenységéről volt már szó, de nem beszéltünk a kip-tárba behordott virágpor sorsáról. A virágporrakománnyal visszatérő méh a rakományát egy a fiasítás körül elhelyezkedő sejtbe helyezi be. A sejt lehet olyan, amelyikben még nincs virágpor, de lehet olyan is, amelybe más gyűjtőméllek már letették rakományukat. A választás esetleges. A kiválasztott sejtbe belelógatja hátsó lábait, potrohát megtámasztja a lépfelületen, és középső lábai segítségével „belelöki" a sejtbe a pollencsomókat, kicsit takarítgatja magát és odébbáll. A többi nem az ő dolga. Helyét belső munkásméhek veszik át. A bdső munkások a virágporcsomót földarabolják és nektárt, mézet vagy akár mi-rigyváladékot is adnak hozzá. (Kimutatható, hogy a „silózott" virágpor cukortartalma magasabb, mint az adott virágé, ül. annál is, mint amekkora a méh által szállított virágporcsomóé). Az így silózott virágpor tejsavas erjedésen megy át, és minőségét képes (normál körülmények között) hosszabb ideig megőrizni.


Vízgyűjtés


A méhcsaládok életében fontos szerepet játszik a víz. Az ivadékok és a kifejlett méhek számára élelem, vagy az élelem hígításához használt anyag: oldószer. A hagyományos okfejtés szerint minden méhegyed kialakulásához egyhatod sejtnyi vízre van szükség. A vízgyűjtők többnyire fiatal méhek, de a korosztályi felosztás nem merev. Aki töltött már időt itatok megfigyelésével, tapasztalhatta, hogy- a vízgyűjtők között öreg, kopott méhek is akadnak.
A vízgyűjtőméhek tánccal jelzik a vízforrást és a vízgyűjtés tényét ahhoz hasonlóan, ahogyan a nektárforrást is lejelzik. A behozott vízzel megkínálják társaikat, hasonlóan, mint ahogy nektárral kínálnak, és a vízgyűjtő méhek is újra gyűjtőútra indulnak némi élelem felvétele után. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a méhek nem minden esetben jelzik tánccal a vizet, hanem csak akkor, ha a kaptárhőmérséklet normális mértéken felüli emelkedése nagyobb mennyiségű víz behozatalát indokolja.
Amennyiben a méhek bőséges nektárforrást találnak, úgy a nektár víztartalma önmagában elég, vagy csaknem elég a méhcsalád szükségleteire."


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás