Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Tóth László - Várady Jenő: A lipicai ló Magyarországon

Budapest, 1980. Mezőgazdasági Kiadó, 143 oldal, fekete-fehér és színes fotókkal illusztrálva, a végén kihajtható mellékletekkel. Kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1980
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Szegedi
ISBN:
963 231 047 0
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
143
Nyelv:
magyar
Méret:
17x19cm
Állapot:
Súly:
338 g


"Dúsabb volt az anyatej, hamar rászoktak a számukra készített zúzott zabra, korán csipegették a selymes, mélyzöld füvet. Déli napsütésben az alvó csikók alig látszottak a sűrűn burjánzó legelőn. A ménes visszanyerte életkedvét.
A Favoryk. Convrsanók, a Maestosók gyönyörű, valóban tenyészpéldányokká fejlődtek. Az őszi sár marasztaló dagasztása nagy izomfelületet fejlesztett ki. A jellegzetes kis lipicaiakból igazi lovak lettek.
A mezőhegyesi tartózkodás pozitív vitalitási váltott ki a lipicai ménesből, annyira, hogy az I8l5-ös visszaindulás idején, a kis karszti alkat már átalakulóban volt egy nagyobb rámájú, de akciós mozgását megtartó, impozáns, szürke, a nagy testű spanyol ősökhöz jobban hasonlító típussá. A televény Mezőhegyes, Csanád vezér volt földje mindenre rányomja a bélyegét.
Nem minden lipicai ment azonban haza. A létszám amúgy is felduzzadt, túlnőtt az eredeti tenyészhely háborútól rombolt keretén. Mezőhegyesen maradtak az alkatban, tömegben pluszvariánsok. Szerencsére!
Mezőhegyes jobban megszerette a lipicaiakat, mint az várható volt. A visszamaradt anyagot együtt tartották, s lipicai populációként, külön ménesben kezelték, tiszta vérben tenyésztették. Mezőhegyes eredeti állományából a szürke vagy a spanyol ősöktől származó és a formát fenotípusosan tükröző kancákat a lipicai ménesbe osztották be. Ez a "...Mezőhegyeser Militárgestüt" parancsnoka részéről jó érzékre, tenyésztői vénára valló intézkedés volt. Lipica hat évi ott-tartózkodásából rögtön tőkét kovácsolt. Megragadta az akkori Ausztria legjobb lófajtájának tenyésztési lehetőségét, honosítását Mezőhegyesen. Gondoljunk csak bele: 1815-öt írunk. Nonius Seniorral a kürasszir ezred még az országhatárig sem ért. A furiosó és north star félvér fajtát később létrehozó telivérek importját kezdeményező Széchenyi István gróf még katona volt! A gidránt indító kis sárga Senior még a szíriai homokon felállított sátor körül kereste szerény élelmét, s akkor irtották azt a görög erdőt, aminek fájából ácsolták azt a hajót, amely végül Triesztbe hozta.
A lipicai pedig már ekkor nemcsak konstans fajta, de Európa egyik elismert rangos fajtája is volt. Kitűnő érzékkel ragadta tehát meg az akkori osztrák méncsparancsnok a lehetőséget, hogy a legalább 3000 mindenféle lovat tartó Mezőhegyes számára megszerezze és gyökeresítse a lipicai fajtát."


Ilosvay Ferenc: Jó vadászatot! Újszerű!

Szántó Ferenc: Az élet tövisei - Mirtusz

Reader's Digest-A múlt nagy rejtélyei

Európai utasok-A vasfüggönyön innen és túl

Rényi Alfréd: Valószínűségszámítás

Lábadi Károly: Drávaszög lexikon

Gabriel García Márquez: Egy emberrablás története

Kis Károly: Általános geofizikai alapismeretek

Martina Cole: Arctalan

Bevezetés a filozófiába

Magyar katonai misszók-Missziók 2009

Kiss Gábor: Várak, várkastélyok, várhelyek Magyarországon

Móra Ferenc: Sokféle-Utazás a föld alatti magyarországon

M. Kiss Pál: Művészetről mindenkinek

Taács Béla: "Uram, hajlékodat, szeretem házadat..."

Végh Antal: Nyugati utakon

Illyés Gyula: Hetvenhét magyar népmese - 1974.

Földi Pál: Rongyos gárda

Széchenyi Zsigmond: Ünnepnapok - Egy magyar vadász hitvallása 2. rész

Obádovics József Gyula: Matematika