Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Ujváry Zoltán: Bakonszeg története és néprajza

Bakonszeg, 1990. 592 oldal, fekete-fehér fotókkal, és szövegközti ábrákkal illusztrálva, kiadói műbőr-kötésben, jó állapotban.

Kiadás éve:
1990
Kiadás helye:
Bakonszeg
Nyomda:
Alföldi
Kötés típus:
műbőr
Terjedelem:
592
Nyelv:
magyar
Méret:
17x24 cm
Állapot:
Súly:
1303 g
6490 Ft


"Mindenesetre 1478-ban és 1479-ben már a Tordai, a Kismarjai és az Ártándi család is részeket bírt Kovácsiban. Mindegyik család leányágon lett birtokos a faluban. Nadányi Miklós Ilona nevű leányát Kismarjai Lukács vette feleségül. Ugyancsak Ilona nevű leányuk Ártándi Balázsné lett, Ágota nevű másik leányuk pedig Tordai Andrásné. A Nadányi család két ágán belül a birtokosztály 1479-ben történt meg, amikor is az elhalt Nadányi Márk örökségén egyezkedtek. Az egyezségben egyrészről Kismarjai Lukács fia Lukács és Tordai András fia Benedek, másrészről Nadányi Márk fia Mihály szerepeltek. Lényegében véve Kismarjai Lukácsné Nadányi Ilona leánynegyedének és a jegyajándéknak a kiadására kötelezték Mihályt. Végül ifjabb Kismarjai Lukácsnak és leányának, Ártándi Balázsnénak jutott Kovácsi egynegyede és Kereki, Kis (Parvus) István és Tóth Bálint jobbágyok telkei Tótkereki, Apamolna és Belbarsa elidegenített puszták részei fejében, valamint Gyéres falu egynegyede és három megült jobbágytelek. Ezeknek a birtokoknak a többi része Tordai András fiáé, Benedeké lett.
Tanulmányom első részében - amikor a Bakonszeg-Mirágy régészeti lelőhely azonosításával törekedtem az Árpád-kori Kovácsi falu- és templomhelyének lokalizálására - idéztem egy 1479. év nyarán történt hatalmaskodásról szóló oklevelet. Az országbírónál Kovácsi falu részbirtokosai, Kismarjai Lukács és leánya, Ilona, Ártándi Balázsné tettek panaszt özvegy Mezőgyáni Mihályné ellen. A hatalmaskodást az özvegy testvére, egyben vagyongyámja, Dóczi Imre utján szentdamjáni, andaházi, újfalui, kengyeli és érpályi jobbágyaival követte el. Elfoglaltatott Kovácsihoz tartozó szántókat, mezőket, réteket, kaszálókat, halászóhelyeket és nádasokat már korábban is. Elfoglalta az ezeken a területeken húzódó négy közutat (vias publicas). Ezek közül az egyik Szentdamjánból vezet nyugat felé Tordára északon, a másik Andaházától megy délre Kovácsiba, a harmadik Sápról halad keleti irányban Kovácsiig, végül a negyedik, melyet Bacsó útjának neveznek, Szentdamjánból vezet nyugati irányban Dancsháza felé. A fenti utak elfoglalása miatt a hatalmaskodás igen súlyosnak minősült, s ezért már korábban bíróság elé idézték az özvegyet. Az újabban elfoglalt szántók és kaszálók a Mirágy folyó mellett vannak, a Szentdamjánból Tordára vezető útnál kezdődnek, és a Mirágy halomig terjednek. Mezőgyániné jobbágyai az elfoglalt kaszálókról elvitték a kovácsibeliek által már lekaszált szénát. Azóta is kaszáitat, s csak ezzel kétszáz aranyforintnál több kárt okozott. A váradi káptalan kiküldötte a nyomozást szeptemberben lefolytatta, a hatalmaskodót a királyi személyes jelenlét bírósága elé idézte, s elrendelte a hatalmaskodásban részt vett jobbágyok előállítását. Közöttük volt a hat évvel azelőtti hatalmaskodásban is szerepelt újfalui jobbágy, Akai Barnabás is. Kovácsiban 1487-ben a Nadányi, Tordai és Kismarjai család tagjait említették birtokosként."


Ilosvay Ferenc: Jó vadászatot! Újszerű!

Szántó Ferenc: Az élet tövisei - Mirtusz

Reader's Digest-A múlt nagy rejtélyei

Európai utasok-A vasfüggönyön innen és túl

Rényi Alfréd: Valószínűségszámítás

Lábadi Károly: Drávaszög lexikon

Gabriel García Márquez: Egy emberrablás története

Kis Károly: Általános geofizikai alapismeretek

Martina Cole: Arctalan

Bevezetés a filozófiába

Magyar katonai misszók-Missziók 2009

Kiss Gábor: Várak, várkastélyok, várhelyek Magyarországon

Móra Ferenc: Sokféle-Utazás a föld alatti magyarországon

M. Kiss Pál: Művészetről mindenkinek

Taács Béla: "Uram, hajlékodat, szeretem házadat..."

Végh Antal: Nyugati utakon

Illyés Gyula: Hetvenhét magyar népmese - 1974.

Földi Pál: Rongyos gárda

Széchenyi Zsigmond: Ünnepnapok - Egy magyar vadász hitvallása 2. rész

Obádovics József Gyula: Matematika