Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Zsigray Julianna: A Sugár úti palota-Erkel Ferenc életregénye

Budapest, 1971, Zeneműkiadó, 723 oldal, kiadói, egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Zeneműkiadó
Kiadás éve:
1971
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Alföldi
ISBN:
963 330 055 X
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
723
Nyelv:
magyar
Méret:
13x19cm
Állapot:
Súly:
628 g
590 Ft


"Az előkelő nézőtér ijedten mozdult meg, sokan a királyi páholy felé néztek. Az intendáns idegesen nyúlt bon-bonnierje után.
A feszültség csak akkor oldódott fel, amikor a keserű bordal tragikusan duhaj ütemei felhangzottak. A magyarok a mulatozásból külön kultuszt csináltak s a közönség nagy része most igazi odaadással kapcsolódott a színpadhoz. A magyarok legvadabb dáridóit is bizonyos szertartás jellemzi. Nem azért mulatnak, hogy kitörni hagyják jókedvüket, hanem inkább azért, hogy kiöntsék bánatukat s a fajtájukat ünnepeljék a magányos férfitáncokkal és szomorú szólókkal. A keserű bordal méltóságteljes, komor ütemeivel magához ragadta a hallgatóságot s Ödry művészete nemes pátosszal töltötte meg a produkciót. Az udvar kezdte a tapsot s a közönség folytatta. Majd a színpadra bevonult a másik udvar, az udvaroncok körülfogták a királynét, a zene gúnyosan fedte fel hízelgő, hitvány jellemüket. Ottó herceg Melinda udvarlására sietett és forró szavakkal csábította Bánk feleségét. A hegedűk léha triolái árulkodtak a herceg sivár vágyáról. Bartolucci asszony énekelte a királynét. Büszke, páran-, csoló megjelenésű asszony, s nem volt színészi képességek híján. Mosolygó gőggel figyelmeztette Melindát, hogy Ottó szerelme nem sértés, hanem megtiszteltetés.
Podmaniczky idegesen zörgött tovább cukros dobozával. A színpadi udvar hitvány idegenéi, az erkölcstelen külföldi királyné a zenével oly hiánytalanul kifejezett élvsóvár, lelketlen üresség s a magyar nép, a hazafiak éles szembenállása a hatalommal, kínos torzképnek hatott a mai fényes ünnepen. Mily tapintatlanság, mily tapintatlanság — morgott magában az intendáns és nem is mert az udvari páholy felé nézni.
A színpadi udvar elvonult, hogy lakomához üljön s a titokban visszatért Bánk bán előtt Petur bán feltárta a valóságot. Hajós jól éreztette a gyanakvó, szerelmes férj és a boldogtalan magyar válságát. Kihez legyen hű: nemzetéhez vagy a királyhoz? A súlyosan tragikus jelenet után ragyogó ellentét az udvari mulatság. A csárdás an-dalgó, majd friss ütemeire színes mozgalmas képet alkot a balettkar. A szerencsétlen Melinda védtelenül, reménytelenül áll a vidáman mulatozók között."


Illés Endre: Mestereim barátaim szerelmeim I-II.

Áprily Lajos: Jelentés a völgyből

Alix Christie: Gutenberg tanítványa

Zákonyi Botond - Gyulai Ferenc: Horgászzsebkönyv

Kosztolányi Dezső: Pacsirta

Jack London: Az élet szerelme-Válogatott írások

Sütő András: Fülesek és fejszések között

W. F. Levinzon-Lesszing: Ermitázs a XVII és XVIII. század festészete

Vofkori György: Székelyudvarhely - Várostörténet képekben - Dedikált!!

Dénes István (szerk.): Idegen tájakon (Nimród vadászélmények 1.)

Liz Renay: Első 2000 szeretőm

Cholnoky Jenő: A föld és élete I-VI. - Térképmellékletekkel

Sieger der Geschichte-Győztes történelem

Veress István: Német boxer

Gyurgyák János: A forradalom hangja

Bacskay-Krekó: Matematikai zsebkönyv

Slawomir Mrozek: Baltazár

Magyarország megyéi-Hajdú-Bihar

dr. Pórpáczy Aladár: Ribiszke, áfonya, bodza, fekete berkenye

dr. Márffy Ede: Magyar közigazgatási és pénzügyi jog I-II.